Hodiny soudného dne se blíží k půlnoci. To není pro lidstvo dobrá zpráva

The Bulletin of the Atomic Scientist, nezisková organizace zabývající se otázkami vědy a globální bezpečnosti, oznámila, že ručičky „hodin soudného dne“ se blíží k půlnoci. V roce 2023 se posunuly až o 10 sekund. Tyto symbolické hodiny ukazují, jak blízko je lidstvo k sebezničení, a o pohybu jejich ručiček rozhodují významní odborníci.

O změně polohy ručiček symbolických „hodin soudného dne“ rozhoduje každoročně zvláštní rada atomových vědců s podporou Rady sponzorů, v níž je deset nositelů Nobelovy ceny. Letos bylo rozhodnuto posunout je o 10 sekund dopředu, což znamená, že hodiny nyní ukazují 90 sekund do půlnoci. Tato hodina je nejblíže globální katastrofě v historii. Od roku 2020 byly hodiny nastaveny na 100 vteřin do půlnoci a nejdále od půlnoci, na 17 minut, byly nastaveny v roce 1991, poté, co napětí mezi bývalým Sovětským svazem a Spojenými státy polevilo.

„Hodiny soudného dne“ se blíží k půlnoci

Jak vědci vysvětlují, ruce byly přesunuty především (i když ne výhradně) kvůli rostoucímu nebezpečí války na Ukrajině a zvýšenému riziku jaderné eskalace. Dalšími faktory, které ovlivnily rozhodnutí odborníků, byly klimatická krize, biologické hrozby nebo havárie v laboratořích, dezinformace a rizika spojená s technologickým rozvojem.

Hodiny soudného dne byly nastaveny na 90 vteřin do půlnoci, zejména kvůli ruské invazi na Ukrajinu a zvýšenému riziku jaderné eskalace. Podle oficiální zprávy Bulletinu atomových vědců (The Bulletin of the Atomic Scientists) byl nový čas ovlivněn také přetrvávajícím nebezpečím klimatické krize a kolapsem globálních norem a institucí potřebných ke zmírnění rizik spojených s pokrokovými technologiemi a biologickými hrozbami, jako je COVID-19.

Hodiny soudného dne byly vyvinuty v roce 1947 organizací The Bulletin of the Atomic Scientists. Je to organizace založená v roce 1945 Albertem Einsteinem, J. Robertem Oppenheimerem, Eugenem Rabinowichem a vědci z Chicagské univerzity, kteří se podíleli na vývoji první atomové zbraně v rámci projektu Manhattan. Vědci si byli vědomi důležitosti své práce, a proto měli pocit, že „nemohou zůstat lhostejní k důsledkům své práce. Proto se rozhodli informovat veřejnost a klíčové osoby s rozhodovací pravomocí o hrozbách, které lidstvu hrozí od člověka. Na začátku své existence ukazovaly hodiny sedm minut do půlnoci.

Zdroj: redakce, thebulletin.org