Grónsko bylo kdysi zelené a bez ledu. Vědci zkoumali vzorky odebrané americkou armádou při tajné misi do Grónska v roce 1966
Grónsko je největší nekontinentální ostrov na světě. Má rozlohu 2 166 086 km² a z 81 % ho pokrývá grónský ledový příkrov, který je na některých místech silný více než 3 km. Vědci se rozhodli zjistit, jaká tajemství se pod ním skrývají.
Pod silnými vrstvami grónského ledového příkrovu se nachází pevnina, která je pro vědce zajímavá. Podle jejich názoru byly velké oblasti Grónska asi před 400 000 lety bez ledu a pokrývaly je mimo jiné smrkové lesy a vegetace charakteristická pro tundru. Na ostrově se také vyskytovalo mnoho hmyzu. V článku, který vyšel v časopise Science, odborníci vysvětlují, že „v té době Země a její první lidé procházeli jednou z nejdelších dob meziledových od doby, kdy před 2,5 miliony let pokryly vysoké zeměpisné šířky první ledové kry“.
Grónsko zbavené ledu – jak mohlo vypadat?
Podle vědců trvalo období převážně bez ledu asi 14 000 let a souviselo s přirozeně probíhajícím oteplováním. Analýzy jeho délky, rozsahu a také jeho dopadů jsou nesmírně důležité a mohou pomoci pochopit, co se v současnosti děje a bude dít s naší planetou v budoucnosti. Výzkum mezinárodního týmu vědců umožnily vzorky odebrané americkými vědci a inženýry americké armády při tajné misi do Grónska v roce 1966.
Vzorky pocházely z americké vojenské výzkumné základny Camp Century. Základna byla poháněna jaderným pohonem a skládala se z řady tunelů vyhloubených v grónském ledovém příkrovu. První analýzy vzorků z Camp Century provedl v roce 1969 Willi Dansgaard. Tento geofyzik si již tehdy všiml, že svědčí o drastických klimatických změnách, které Zemi postihly před mnoha lety. Led pokrývající zemský povrch tál, hladina moří stoupala, což vedlo k zaplavení mnoha pobřežních oblastí po celém světě, jak píše web The Conversation.
V následujících letech se na vzorky zapomnělo. Nebyla k dispozici ani technologie, která by umožnila provést podrobnou analýzu a datování půdy. V 90. letech 20. století naopak zmrzlé ledové jádro zmizelo. Bylo nalezeno teprve před několika lety v laboratoři v Kodani. To byl podnět k vytvoření mezinárodního týmu, který se rozhodl vzorky podrobně prozkoumat. Vědci v nich mimo jiné nalezli zkamenělé rostliny, což svědčí o tom, že Grónsko bylo kdysi zelené. Použití pokročilých luminiscenčních technik a analýzy vzácných izotopů umožnilo určit, kdy k tomu došlo.
Podle vědců byla oblast, kde se nacházel Camp Century, před 416 000 lety bez ledu. Tehdy se grónský ledový příkrov výrazně zmenšil a zvedl hladinu moře z přibližně 1,5 m na celých 6 m oproti současné úrovni. Odborníci z The Conversation upozorňují, že „starobylá zmrzlá půda z pod grónského ledového příkrovu varuje před hrozícími problémy“. Problémem je nárůst emisí skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování. Vyšší teploty urychlují tání grónského ledového příkrovu.
Vědci poukazují na to, že výsledky výzkumu naznačují, že ostrov bude v budoucnu z velké části bez ledu, ale že snižování emisí uhlíku a zachycování uhlíku, který je již v atmosféře, vytváří příležitosti pro jeho větší množství.
Zdroj: redakce, science.org, theconversation.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]