Google vyvíjí systém založený na umělé inteligenci, který dokáže vést lékařské pohovory místo lékaře

Tým výzkumníků v oblasti umělé inteligence ve společnostech Google Research a Google DeepMind vyvinul základy diagnostického dialogového systému založeného na umělé inteligenci, který slouží k provádění lékařských pohovorů.

Výzkumný tým poznamenal, že když lékař vede rozhovor s pacientem, aby určil, jakou zdravotní situaci je třeba řešit, přichází vyzbrojen hlubokým zázemím lékařského vzdělání a praktickými zkušenostmi. Ačkoli se pacientovi může někdy zdát, že takové rozhovory jsou přinejlepším zběžné, většinou jsou efektivní a vedou k přesným výsledkům.

Existuje však také prostor pro zlepšení, poznamenávají výzkumníci. Jednou z oblastí, kde mnoho lékařů zaostává, je jejich chování u lůžka. Kvůli osobnostním zvláštnostem, napjatému a nabitému pracovnímu programu nebo jednání s pacienty, kteří nejsou vždy milí a zdvořilí, mohou být někteří lékařští tazatelé vnímáni jako strnulí, což vytváří dojem, že lékaři na pacientově blahu příliš nezáleží, uvádí portál MedicalXpress.

V tomto novém úsilí si tým společnosti Google všiml, že umělá inteligence, jako je ChatGPT, často působí docela empaticky. To jim dalo podnět k tomu, aby začali pracovat na jazykovém modelu LLM, který by se jednoho dne mohl vyvinout v reálný diagnostický dialogový systém.

Nový systém se nazývá Articulate Medical Intelligence Explorer neboli AMIE. Tým společnosti Google rychle zdůrazňuje, že se stále jedná o čistě experimentální systém. Upozorňují také, že budování jejich systému bylo jedinečné a zároveň obtížné vzhledem k nedostatku lékařských rozhovorů mezi lékaři a pacienty, které jsou k dispozici pro použití jako výukový materiál.

To je vedlo k tomu, aby vyzkoušeli nový přístup k učení svého systému, jak se dotazovat pacienta. Nejprve jej vycvičili na omezeném množství veřejně dostupných dat. Poté se pokusili systém přimět k tomu, aby se sám zaučoval, a to tak, že ho vyzvali, aby hrál roli osoby s určitým onemocněním. Poté systém požádali, aby sehrál roli kritika, který byl svědkem několika rozhovorů, které systém provedl.

Systém pak provedl rozhovor s 20 dobrovolníky, kteří byli vyškoleni, aby předstírali, že jsou pacienti. Výsledky byly hodnoceny lékařskými odborníky, aby se určila přesnost. Dobrovolníci, kteří hráli pacienty, hodnotili chování systému.

Výzkumníci zjistili, že systém AMIE je při diagnostice pacientů stejně přesný jako vyškolení lékaři. Zjistili také, že lépe hodnotili jeho chování u lůžka. Tým společnosti Google plánuje zlepšit schopnosti systému při testování v reálnějších podmínkách a dále zlepšit jeho chování u lůžka.

zdroj: MedicalXpress