Geneticky modifikované stromy by měly mít zvýšenou schopnost pohlcovat oxid uhličitý (CO2) z atmosféry a přeměnit jej na kyslík

Globální oteplování je komplexní problém, který nelze řešit jedinou metodou. Přesto se vědci snaží najít inovativní způsoby, jak tento palčivý problém řešit. Nedávný výzkum ukazuje, že geneticky modifikované stromy a rostliny by mohly být jednou z možných cest.

Podle vědců by geneticky modifikované měly mít zvýšenou schopnost pohlcovat oxid uhličitý (CO2) z atmosféry a přeměnit jej na kyslík. Tento koncept vytvořila biotechnologická společnost Living Carbon, která tvrdí, že masivní výsadba těchto stromů by měla významný dopad na snížení atmosférického CO2.

Možný dopad na snížení emisí

Podle informací by výsadba 4 milionů akrů (přes 16 000 km²) geneticky modifikovaných topolů do roku 2030 měla pohltit až 600 000 tun CO2 ročně. To by odpovídalo 1,6 % celosvětových emisí, píše portál Futurism.

Nejde jen o stromy. Salkův institut zkoumá možnost úpravy zemědělských rostlin jako jsou kukuřice, pšenice a rýže, s cílem zjistit, zda by tyto rostliny mohly také pohlcovat více CO2. Výzkumníci se v tomto případě zaměřují na větší a hlubší kořeny, které by mohly skladovat více CO2.

Kritické otázky

Avšak je důležité podotknout, že geneticky modifikované rostliny nejsou univerzálním řešením. Kritici upozorňují, že stále nevíme, jak se tyto rostliny budou chovat v přírodním prostředí, zda přežijí v měnícím se klimatu a jaký budou mít vliv na své přirozené protějšky a zdraví půdy.

Zdroj: Futurism