Galileo: Evropská GPS se blíží k dokončení

Satelitní polohový systém Galileo se nadále rozšiřuje. K 26 družicím, které jsou již na oběžné dráze, se brzy připojí další dvě, píše server Numerama.

K dokončení systému Galileo je třeba rozmístit ve vesmíru již jen několik dalších družic. První generace evropského systému satelitního určování polohy je již v plném proudu a na oběžné dráze Země se nachází 26 zařízení. Zbývá jich umístit ještě osm, z nichž dva budou brzy vysláni v rámci mise plánované na začátek prosince.

Start je naplánován na noc z 1. na 2. prosince z vesmírného střediska v Guyaně nedaleko Kourou. K letu bude použita ruská nosná raketa Sojuz. Raketa je pravidelným nosičem družic Galileo. V letech 2011 až 2016, kdy byla evropská služba určování polohy družic po dlouhém čekání konečně zprovozněna, vynesla již 14 družic.

Alternativa k GPS

Po těchto dvou družicích budou následovat další starty Sojuzem i novou evropskou raketou Ariane 6 ve verzi se dvěma nosnými raketami (může být také odmítnuta ve verzi se čtyřmi nosnými raketami). Podle tiskové zprávy společnosti Arianespace zveřejněné 24. listopadu budou obě rakety zodpovědné za vynesení šesti družic.

Galileo je zamýšlen jako alternativa k americkému systému GPS, který byl zřízen v 70. letech 20. století z důvodu strategické autonomie. Přestože se systém GPS postupem času zdokonaluje a na místo starších generací jsou vysílány nové, modernější a novější družice, Galileo nyní nabízí přesnost, která je považována za vyšší.

Galileo využívá více než 2,3 miliardy lidí

Pokud nedojde k nějakému neúspěchu při plánování, je plné nasazení první generace systému Galileo plánováno přibližně na rok 2025. Další generace se již připravuje a v příštích letech by měla začít fungovat mnohem výkonnější druhá generace. Tento systém Galileo v2 umožní zejména mnohem rychlejší sběr signálu.

Jak u první, tak u následujících generací nebudou všechny družice vyslané do vesmíru aktivní. Některé jsou umístěny v záloze, případně jako náhrada za neočekávané nedostatky jiných jednotek. Kromě toho se v zájmu zlepšení zkušeností uživatelů systému Galileo zvažuje interoperabilita s jinými systémy určování polohy, jako je GPS.

Podle společnosti Arianespace poskytuje Galileo v současné době své služby určování polohy, navigace a synchronizace času více než 2,3 miliardám uživatelů po celém světě. Mnoho systémů má nyní vše potřebné pro komunikaci s touto satelitní sítí, včetně chytrých telefonů: v současné době existují stovky systémů kompatibilních se systémem Galileo.

Zdroj: numerama.com