Francouzské loďstvo testuje novou laserovou zbraň, kterou ukrývá v kontejneru

Francouzi testují high-tech zbraň. Laserový zbraňový systém HELMA-P byl testován ve Středozemním moři a byl nasazen na palubě torpédoborce Horizon Forbin (D620), píše web Naval News.

Zařízení, které nedávno testovalo francouzské námořnictvo, je určeno k eliminaci asymetrických hrozeb. To znamená, že je schopno ničit bezpilotní letouny a improvizovanou cirkulující munici, ale také malé čluny pohybující se po vodě.

Komplex HELMA-P se skládá z dvoukilowattového laseru, sledovacího radaru, elektrooptického senzoru a systému velení a řízení palby. Jednotlivé komponenty neustále spolupracují, aby byla zaručena maximální přesnost laserového útoku a sledování cíle.

K obsluze dvouosé věže je zapotřebí pouze jeden člen posádky. Laserové paprsky by zase měly dosáhnout cílů až do vzdálenosti jednoho kilometru, což je třikrát až čtyřikrát více než u konkurenčních technologií pro boj s drony.

Významnou výhodou systému je, že zbraně mohou být rychle integrovány do francouzské flotily. Nezanedbatelné jsou i náklady na používání systému, které jsou mnohonásobně nižší ve srovnání s konvenčními zbraněmi založenými na raketách a střelách.

Laserová zbraň ukrytá v tajemném kontejneru na francouzské bojové lodi potvrzuje, že Paříž nechce zaostávat za velmocemi a testuje nejnovější technologie ve vojenském sektoru. Cílem testu systému HELMA-P ve Středozemním moři bylo posoudit operační připravenost, ale také vyzkoušet účinnost laserové zbraně v boji proti vzdušným hrozbám.

Je třeba poznamenat, že laserové systémy mají určitá omezení způsobená špatnými povětrnostními podmínkami. Nepříznivé počasí účinně omezuje dosah zbraně, což by však ve vodách Středozemního moře, kde Francouzi HELMA-P testovali, nemělo být výrazným handicapem.

Zdroj: Naval News;