Fotovoltaika během bouřky. Jak silný vítr panely vydrží?

Bouřky nad Českem byly v některých oblastech velmi silné. Padaly kroupy, foukal silný vítr a lijáky. Jak nepříznivé povětrnostní podmínky ovlivňují fotovoltaické instalace?

Fotovoltaická instalace vyžaduje pro správnou funkci slunečné počasí bez mraků a co nejnižší teplotu. Takové podmínky jsou však obtížně dosažitelné. Horší je, když se na obloze shromáždí černé mraky, z nichž padají kroupy a do kterých uhodí blesk. Bouřky mohou být pro majitele fotovoltaických elektráren prokletím.

V případě bouřek má fotovoltaika velkou nevýhodu. Instalace má velkou plochu, takže je překážkou pro vanoucí vítr, jak píše web Positive Energy Solutions. Nejvíce jsou větrem ohroženy instalace umístěné na zemi a na plochých střechách. Jeden oanel nebo konstrukce s fotovoltaickými panely pro instalaci o výkonu 10 kWP má plochu přibližně 45 metrů čtverečních.

Správně instalovaný systém samozřejmě počítá s mezerami mezi moduly. Ty měří přibližně dva centimetry. Tím je zajištěno, že celá konstrukce nepůsobí jako „plachta“, i když ji silný vítr může poškodit.

Fotovoltaika a silný vítr

Jak silný musí být vítr, aby fotovoltaické zařízení vydrželo, je přesně definováno normami. Certifikát IEC 61730-2 vydaný pro moduly uvádí, že fotovoltaické panely musí být schopny odolat sací síle větru nejméně 2400 Pa. To znamená odolnost proti větru o rychlosti přibližně 130 kilometrů za hodinu.

Během letošních bouří foukal vítr o rychlosti 90-100 kilometrů za hodinu. To znamená, že by neměla poškodit správně nainstalovanou fotovoltaickou instalaci.

Zdroj: positiveenergysolutions.co.uk