Fotografie z Marsu ukazuje něco, co vypadá jako ztroskotané UFO. Co to ve skutečnosti je?

To, co vypadá jako snímek ze sci-fi filmu, zachytila ​​Ingenuity NASA a jedná se o fotografii přistávacího zařízení roveru Perseverance na povrchu Marsu. Perseverance je velký Mars Rover navržený k průzkumu Rudé planety v rámci mise NASA na Mars v roce 2020. Vrtulník americké vesmírné agentury Ingenuity, který se s roverem skutečně svezl, pořídil barevné snímky přistávacího zařízení, které zbylo po jeho příletu v únoru 2021, píše deník Express.

Na tomto snímku zachyceném vrtulníkem NASA Ingenuity Mars Helicopter během jeho 26. letu dne 19. dubna 2022 je vidět zadní plášť Perseverance, nadzvukový padák a související pole trosek rozházené po povrchu Marsu, vysvětlují na webu sciencetimes. Rover se zapsal do historie poté, co přistál na povrchu Marsu s helikoptérou Ingenuity Mars, aby 18. února 2021 otestoval první motorový let na Marsu.

Vrtulník Ingenuity Mars poslal fotografie padáku a zadního pláště, které chránily rover při jeho přistání v kráteru Jezero. Snímek nebyl pořízen náhodou, protože tým řídící vrtulník zamířil misi na místo přistání, aby pomohl společnému projektu návratu vzorků pro NASA a ESA. Vrtulník provedl svůj 26. let 19. dubna v den prvního výročí svého prvního letu. Letěl 8 metrů nad zemí po dobu 159 sekund a uletěl 192 metrů jihovýchodním směrem a pořídil svůj první snímek. Poté zamířil na jihozápad, než se vydal na severozápad, aby pořídil snímky z předem naplánovaných míst podél trasy, přičemž pořídil celkem 10 snímků do své flash paměti. Poté zamířil na západ 75 metrů a přistál, přičemž při svém 26. letu urazil celkovou vzdálenost 360 metrů. Po dokončení letu 26 má Ingenuity již více než 49 minut ve vzduchu a ujelo celkem 6,2 km.

Fotografie pořízené během letu by mohly poskytnout více podrobností o oblasti, která pomůže při vstupu, sestupu a přistání budoucích misí. Perseverance je zdaleka nejlépe zdokumentovaným přistáním na Marsu v historii, protože jeho kamery ukazovaly vše od nafouknutí padáku až po přistání.

Zdroj: express.co.uk sciencetimes.com