Floridský startup se přiblížil k budování datových center na Měsíci

Společnost Lonestar Data Holdings získala finanční prostředky ve výši 5 milionů dolarů v rámci příprav na předpokládané spuštění miniaturního datového centra koncem tohoto roku, jak píše web Gizmodo.

Bezprecedentní přístup do vesmíru vede k různým novým zajímavým nápadům, včetně možnosti ukládání dat na povrchu Měsíce. Startupová společnost Lonestar Data Holdings, která se zabývá cloud computingem (sdílení hardwarových i softwarových prostředků pomocí Internetové sítě), oznámila výsledky svého posledního kola financování, čímž se k tomuto cíli zase o krok přiblížila.

Společnost se sídlem na Floridě získala počáteční financování ve výši 5 milionů dolarů na zřízení měsíčních datových center, oznámila společnost Lonestar v pondělí v tiskové zprávě, jak napsal web Cision. Společnost Lonestar chce na Měsíci vybudovat řadu datových center a vytvořit životaschopnou platformu pro ukládání dat a zpracování dat na okraji Měsíce (tj. zpracování dat v blízkosti zdroje jako prostředek ke snížení latence a zlepšení šířky pásma).

„Data jsou největší měnou, kterou lidstvo vytvořilo,“ uvedl Chris Stott, zakladatel společnosti Lonestar, v prohlášení z dubna 2022. „Jsme na nich závislí téměř ve všem, co děláme, a jsou pro nás jako druh příliš důležitá na to, abychom je ukládali do stále křehčí biosféry Země. Největší družice Země, náš Měsíc, představuje ideální místo pro bezpečné uložení naší budoucnosti.“

Datová centra jsou tvořena propojenými servery, které ukládají a přenášejí digitální data. Rostoucí počet datových center na Zemi představuje hrozbu pro životní prostředí, protože přispívá ke spotřebě energie a digitálnímu znečištění. Vybudování datových center na Měsíci by mohlo tento problém zmírnit a navíc by poskytlo bezpečnější způsob ukládání dat.

Společnost je nyní připravena vyslat na povrch Měsíce malý box datového centra ještě letos v rámci druhé lunární mise společnosti Intuitive Machines, IM-2 (první mise společnosti, IM-1, by měla odstartovat v červnu). Společnost Intuitive Machines získává finanční prostředky z programu NASA Commercial Lunar Payload Services na dodávku výzkumných projektů na Měsíc v rámci programu Artemis této kosmické agentury. Měsíční datová centra budou zpočátku zaměřena na vzdálené ukládání dat a obnovu po havárii, což umožní společnostem zálohovat svá data a ukládat je na Měsíci. Kromě toho by datová centra mohla pomáhat komerčním i soukromým podnikům v měsíčním prostředí.

Podle jeho slov bude první datové centrum čerpat energii a komunikaci z modulu, ale ta, která budou následovat (v závislosti na jeho úspěchu), budou samostatná datová centra, která chce společnost umístit na měsíční povrch do roku 2026, uvedl pro SpaceNews mluvčí Intuitive Machines. „Věříme, že rozšíření světové ekonomiky o Měsíc, který je shodou okolností nejstabilnějším satelitem Země, je dalším bílým místem v nové vesmírné ekonomice,“ vysvětlil v pondělním prohlášení Brad Harrison, zakladatel a řídící partner společnosti Scout Ventures, která vedla nedávné kolo financování. „Zabezpečení a ukládání dat bude nezbytnou součástí vedení nové generace výzkumu Měsíce.“

Zdroj: Gizmodo, Cision, SpaceNews