Firmy investují do pohlcování CO2. Roste obliba CO2 pohlcovačů

Technologie na zachytávání oxidu uhličitého ze vzduchu jsou podle německého serveru Deutsche Welle po světě stále oblíbenější. O jejich využití v dohledné době mimo jiné uvažují i technologický gigant Microsoft či německá automobilka Audi, kteří se v příštích letech pokusí stát uhlíkově neutrálními společnosti.

Třeba v Coca-Cole už ale takové zařízení využívají, píše deník The Wall Street Journal. Fungování této technologie se velmi podobá běžnému vysavači. Na jedné straně nasává vzduch přímo z atmosféry, ten následně prochází přes filtr, který oxid uhličitý zachytí. Následně se uloží do speciální nádrže.

Velkou nevýhodou CO2 pohlcovačů však je jejich cena. Výroba a instalace jednoho zařízení se totiž v přepočtu blíží hranici v přepočtu 50 milionů korun. Energie je zároveň velmi náročná na elektrickou energii, a i proto není po světě zatím tak rozšířená.

Do pohlcovačů každopádně začínají investovat i státy. Mezi první se řadí Spojené státy, které se rozhodly do této sféry zainvestovat celkem 1,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 27,5 miliard korun. Za tyto prostředky mají být postaveny hned dvě zařízení, a to na území Texasu a Louisiany.

Zdroj: Deutsche Welle, The Wall Street Journal