Finsko se s tím nepáře. Bude mít protiletadlový systém Saab RBS-70, který má i česká armáda
Finsko se rozhodlo posílit svou protivzdušnou obranu o další protiletadlové systémy krátkého dosahu RBS-70 od švédské společnosti Saab. Vysvětlíme výkon tohoto velmi zajímavého systému.
Finové si objednali nejnovější verzi systému Saab RBS-70 NG za přibližně 78 milionů dolarů, v přepočtu za 1,7 miliardy Kč, která má být dodána v letech 2023 až 2026, jak píše oficiální server výrobce. Nové systémy se připojí k systémům RBS-70, které se ve Finsku používají již 15 let a nesou označení ITO05 a ITO05M (Ilmatorjuntaohjus 05). Jedná se o další úspěch švédské společnosti, která již dodala více než 1 600 odpalovacích zařízení a 18 000 raket do 19 zemí.
RBS-70
RBS-70 je řešení krátkého dosahu a jeho název je zkratkou pro Robotsystem 70. Kořeny RBS-70 sahají do 70. let minulého století, kdy neutrální Švédsko potřebovalo protiletadlový systém krátkého dosahu. Místní obranný průmysl reagoval na tuto potřebu a zkonstruoval první variantu systému RBS-70, která byla uvedena do služby v roce 1979.
Švédové však šli proti proudu, protože když hlavní hráči experimentovali se střelami vybavenými vlastní samonaváděcí hlavicí založenou na IR senzoru, kombinaci IR/UV nebo IIR nebo poloaktivní radarové hlavici, Švédové se rozhodli použít samonavádění založené na primárním laserovém paprsku, který je totožný s laserem novějších britských střel Strarstreak a Martlet, jak píše server Army Technology.
Tento systém má své výhody i nevýhody, z nichž první je relativně nízká cena systému a jeho necitlivost vůči elektronickému boji nebo systémům sebeobrany. Obvykle se používají tepelné pasti zvané světlice nebo mnohem pokročilejší a dnes již vzácnější DIRCM.
Na druhou stranu nevýhodou tohoto řešení je nutnost střelce „sledovat“ manévrující cíl až do okamžiku výstřelu. Za zmínku však stojí, že Švédové od roku 2011 používají termovizní zaměřovač a systém, který pomáhá udržet laserový paprsek na cíli.
Nicméně tento systém vystavuje obsluhu odpalovacího zařízení útoku, protože většina letadel a vrtulníků má systémy, které poskytují informace o laserovém paprsku. V některých případech je dokonce lokalizován jeho zdroj, což může během těch několika vteřin stačit k palbě na cíl palubními zbraněmi.
Naproti tomu efektorem systému je rychlopalný Ma 2 (681 m/s) o hmotnosti asi 15 kg s kumulativní hlavicí o hmotnosti 1,1 kg, který je schopen bojovat jak proti vzdušným, tak proti pozemním cílům v podobě například obrněných transportérů rodiny BTR-80 nebo bojových vozidel pěchoty BMP-2. Saab uvádí, že maximální dosah pro letící cíle je 9 km a jejich maximální strop je 5 km.
Zdroj: redakce, saab.com, army-technology.com