Exploze neobvyklého meteoritu v Austrálii. Silný výbuch otřásl městem, ukazují záběry
Nad Austrálií explodovala zelená koule. Výbuch byl viditelný ze vzdálenosti stovek kilometrů a vytvořil silnou zvukovou bouři, jak píše web Live Science.
„Minulou noc jsme mohli být svědky neuvěřitelné aktivity na naší obloze,“ hlásilo před několika dny letiště Cairns v Queenslandu a ukazovalo noční záběry z bezpečnostních kamer.
Neobvyklé zelené a bílé záblesky byly identifikovány jako meteorit, ale uživatele internetu překvapil rozsah jevu a doprovodný výbuch.
Téže noci se australská obloha zeleně a bíle zableskla v okruhu 600 km od letiště. Zdálo se, že jde o důsledek výbuchu, k němuž s největší pravděpodobností došlo nad městem Crydon. Jeho obyvatelé měli možnost zažít nejen záhadné světelné efekty. Vyděsil je také zvuk silné exploze.
Vybuchující meteorit
Podle hodnocení astrofyziků z univerzity v Canbeře jsou obě teorie, jak o meteoritu, tak o výbuchu, správné. Na záběrech z letiště je vidět malý meteorit o průměru necelý metr. Vesmírný kámen vstoupil do zemské atmosféry rychlostí 150 000 km/h a svůj osud potkal jako bolid.
To je kategorie, kterou vědci přiřazují meteoritům, které se dostanou na zemský povrch, ale v podobě velmi malých a často zmrzlých úlomků. Je to proto, že bolidy explodují vlivem tření ve spodních vrstvách atmosféry. To vede k roztříštění horniny silou, která zajišťuje světelné efekty a zvukové bouře.
Neobvyklý zelený meteorit
Exploze meteoritů může pozemšťany pořádně vyděsit, ale podle Pozemské observatoře NASA není nijak neobvyklá. Astronomové jich mezi lety 2017 a 2022 (4,5 roku) zaznamenali až 3 000. V obydlených oblastech však poskytují podívanou jen zřídka a jejich výbuchy vydávají především žluté a bílé světlo.
Mezitím se epicentrum výbuchu australského bolidu nacházelo téměř nad městem a produkovalo zelenou záři. Taková barva je sice vzácná, ale není to nic zvlášť záhadného. Pravděpodobně za to může chemické složení explodujícího meteoritu. Zelenou barvu světlice mohla způsobit vysoká koncentrace železa nebo niklu.
Zdroj: redakce, livescience.com, earthobservatory.nasa.gov