Exoplaneta K2-18 b, osmkrát větší než Země, má optimální podmínky pro život. V atmosféře má obsahu vodíku, metanu a oxidu uhličitého
Astronomové z Cambridgeské univerzity právě přišli s průlomovým objevem, který by mohl posunout hranice našeho poznání. Hrdinou je exoplaneta K2-18 b, unikátní svět s atmosférou nabitou vodíkem a možná i oceány vodního plynu.
K2-18 b je osmkrát větší než Země a nachází se v „obyvatelné zóně“ kolem své trpasličí hvězdy, vzdálené od nás asi 120 světelných let. Ale co ji činí tak vzrušující? Vědci naznačují, že by mohla patřit do zvláštní kategorie exoplanet zvané „hyceánské“, které nabízí optimální podmínky pro život, píše web the Guardian. Díky obsahu vodíku, metanu a oxidu uhličitého v atmosféře je tato planeta skvělým kandidátem na hledání života mimo naši sluneční soustavu.
První pozorování prokázala přítomnost dimethylsulfidu (DMS), molekuly, kterou známe především jako indikátor mikrobiálního života – například mořského fytoplanktonu na Zemi. To naznačuje možnost biologické aktivity na planetě K2-18 b, i když jsou potřeba další pozorování.
Objev planety K2-18 b představuje slibný krok k hlubšímu pochopení hyceánských světů a potenciálu pro život mimo naši modrou planetu. A kdo ví? Možná právě na hyceánských světech najdeme první známky mimozemského života.
Zdroj: the Guardian
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]