Existuje způsob, jak chránit solární panely před krupobitím. NX Horizon Hail je řešení pro solární panely v případě klimatické katastrofy
Mnoho majitelů fotovoltaických zařízení sleduje předpovědi počasí s obavami. Jejich pozornost neupoutá sluneční svit, ale varování před rizikem krupobití. Ukazuje se však, že existuje způsob, jak fotovoltaické panely před krupobitím ochránit.
Klimatická katastrofa znamená, že extrémní projevy počasí jsou stále častější a prudší. Patří mezi ně i krupobití, kdy jsou kroupy klasifikovány jako „velmi velké“.
Podle internetových stránek RES World představují kroupy o průměru větším než 44 mm vážnou hrozbu pro fotovoltaické panely. Nezávislé testy ukazují, že k poškození panelů dochází i při menších kroupách o průměru 30 mm.
Ačkoli světový rekord ve velikosti krup o velikosti až 19 cm byl stanoven v Itálii, kroupy ohrožující panely se vyskytují i v Česku.
Fotovoltaické panely a krupobití
Odpovědí na tento problém je řešení nazvané NX Horizon Hail Pro, které vyvinula americká společnost Nextracker. Jedná se o vývoj dřívějšího systému NX Horizon, který je navržen tak, aby výroba energie fotovoltaickými panely byla nezávislá na povětrnostních podmínkách.
V praxi to znamená, že NX Horizon dokáže nezávisle měnit úhel natočení panelů na základě údajů o počasí. Řešení pro maximalizaci výroby energie se osvědčuje také při ochraně proti krupobití, píše portál PV-tech.
Při ohrožení velkými kusy ledu dokáže NX Horizon Hail Pro umístit panely pod velmi vysokým úhlem až 70 stupňů k zemi. Tím se radikálně zmenší plocha vystavená nárazům krup a díky naklonění panelů se minimalizuje ničivá síla případného nárazu.
Systém může pracovat zcela automaticky a upravovat úhel sklonu panelů podle předpovědi počasí nebo reagovat na příkazy zadané lidskou obsluhou, která instalaci řídí.
Zdroj: PV-tech