Evropská unie chce lidem číst jejich soukromé zprávy. O co se jedná?

Nová pravidla EU by vyžadovala, aby chatovací aplikace kontrolovaly soukromé zprávy. Odborníci na ochranu soukromí označili návrh za neproveditelný a invazivní, píše web the Verge.

Evropská komise navrhla kontroverzní nové nařízení, které by vyžadovalo, aby chatovací aplikace, jako je WhatsApp a Facebook Messenger, selektivně skenovaly soukromé zprávy uživatelů a hledaly v nich materiály týkající se sexuálního zneužívání dětí. Návrh je podobný plánům, které loni předložila společnost Apple, ale podle kritiků je mnohem invazivnější.

Poté, co návrh nařízení začátkem tohoto týdne unikl na veřejnost, jej odborníci na ochranu soukromí co nejdůrazněji odsoudili. „Tento dokument je ta nejděsivější věc, jakou jsem kdy viděl,“ napsal na Twitteru profesor kryptografie Matthew Green. „Popisuje nejsofistikovanější mašinérii masového sledování, jaká kdy byla nasazena mimo Čínu a SSSR. To není přehánění.“

Nejkrajnější povinnosti by se týkaly komunikačních služeb, jako jsou WhatsApp, Signal a Facebook Messenger. Pokud by společnost z této skupiny obdržela od EU „příkaz k detekci“, musela by skenovat zprávy vybraných uživatelů a hledat známé materiály týkající se sexuálního zneužívání dětí a jakékoli zprávy, které by mohly představovat „grooming“ nebo „obtěžování dětí“. Tyto dvě poslední kategorie obsahu by vyžadovaly použití nástrojů strojového vidění a systémů umělé inteligence k analýze kontextu obrázků a textových zpráv.

„Detekční příkazy“ by vydávaly jednotlivé státy EU a Komise tvrdí, že by byly „cílené a specifikované“, aby se omezilo porušování soukromí. Z nařízení však není jasné, jak by tyto příkazy byly cílené – zda by se například omezovaly na jednotlivce a skupiny, nebo by se vztahovaly na mnohem širší kategorie.

„Neexistuje jiný způsob, jak dosáhnout toho, o co usiluje návrh EU, než že vlády budou v masovém měřítku číst a skenovat zprávy uživatelů,“ uvedl Joe Mullin, hlavní politický analytik skupiny Electronic Frontier Foundation zabývající se digitálními právy. „Pokud se návrh stane zákonem, bude to katastrofa pro soukromí uživatelů nejen v EU, ale na celém světě.“

Zdroj: theverge.com