Evropská technologie létajících aut byla prodána do Číny

Technologii létajícího auta, které bylo původně vyvinuto a úspěšně vyzkoušeno v Evropě, koupila čínská firma. AirCar poháněný motorem BMW a běžným palivem létal v roce 2021 35 minut mezi dvěma slovenskými letišti, přičemž ke vzletu a přistání využíval vzletové a přistávací dráhy. Přeměna z automobilu na letadlo trvala jen něco málo přes dvě minuty.

Nyní budou vozidla vyrobená na základě jeho konstrukce používána v rámci Číny. Společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology Company se sídlem v Cangzhou zakoupila exkluzivní práva na výrobu a používání letadel AirCar. Firma vybudovala vlastní letiště a leteckou školu po předchozí akvizici od jiného slovenského výrobce letadel, uvedl Anton Zajac, spoluzakladatel společnosti KleinVision, která letající auto AirCar vytvořila.

Poté, co Čína stála v čele vývoje revoluce v oblasti elektromobilů, nyní aktivně vyvíjí řešení pro létající dopravu. Minulý měsíc uskutečnila firma Autoflight zkušební let dronu přepravujícího cestující mezi městy Šen-čen a Ču-chaj. Cesta, která autem trvá tři hodiny, byla zdolána za 20 minut, přestože letadlo neobsahovalo žádné cestující, uvádí BBC.

A v roce 2023 čínská firma eHang získala od čínských úředníků certifikát bezpečnosti pro své elektrické létající taxi. Britská vláda zde uvedla, že létající taxíky by se mohly stát běžnou součástí oblohy do roku 2028.

Na rozdíl od těchto osobních letadel podobných dronům však AirCar nevzlétá a nepřistává vertikálně a potřebuje přistávací dráhu.