Evropská raketa Vega C a její 2 minuty slávy. Katastrofální pád zná svou příčinu

Evropská raketa Vega C se pyšní tím, že dokáže na oběžnou dráhu vynést až 2 300 kilogramový náklad, jak uvádí web Space. Při prosincovém startu, kdy měla vynést do vesmíru dvě kosmické sondy společnosti Airbus, však katastrofálně selhala. Nyní už se ví proč.

Závada na trysce

Evropská raketa Vega C selhala při svém prvním komerčním letu. Odstartovala podle plánu, ale po dvou minutách a 27 vteřinách se začala stáčet a padat. Vyšetřování nyní ukázalo, že ukončení mise má na svědomí závada na trysce.

Postupné poškozování trysky rakety – konkrétně neočekávané „nadměrné zvětšení“ vložky z uhlíku uvnitř trysky – vedlo ke ztrátě Vegy C, uvedla nezávislá vyšetřovací komise v tiskové zprávě Evropské kosmické agentury. Výrobce Arianespace uvedl, že se další start rakety Vega C plánuje na konec roku 2023.


Zvládne se vrátit zpět na Zemi

Vega C je výkonnějším nástupcem modelu Vega, který poprvé vzlétl v roce 2012. Pro srovnání: Vega C může podle společnosti Arianespace vyslat 2 300 kg náklad na oběžnou dráhu ve výšce 700 km, zatímco starší raketa unesla 1 500 kg.

Tato raketa, která je provozována z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně, rozšiřuje evropskou autonomii ve vesmíru tím, že podporuje nové možnosti misí, včetně návratů na Zemi pomocí opakovaně použitelného návratového prostředku ESA Space Rider. Vega-C má oproti raketě Vega zásadní vylepšení: dva nové stupně s pevným pohonem, vylepšený horní stupeň, nový kryt a novou pozemní infrastrukturu.

Programu se účastní i Česko

Vega-C je raketa má výšku téměř 35 m a hmotnosti při startu 210 tun. S využitím nové řady nosičů je Vega C schopna pojmout různé tvary a velikosti nákladu, od CubeSatů o velikosti pouhého jednoho kilogramu až po jeden velký náklad.

Programu Vega C se účastní státy: Belgie, Česko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Zdroj: redakce, space.com, esa.int