Evropě hrozí jaderná katastrofa. Odborníci tvrdí, že Putin nemusí odpálit ani jedinou nukleární raketu
Jaderné riziko z války na Ukrajině nepředstavují jen cílené rakety, ale tragédii obřích rozměrů mohou způsobit elektrárny, varují podle serveru Raw Story bezpečnostní experti.
Kyjevský expert na jadernou bezpečnost Dmytro Gumenyuk řekl, že vojenská invaze zvyšuje riziko možných náhodných zásahů ukrajinských jaderných elektráren běžnými konvenčními raketami nebo dělostřelectvem. Ukrajinské jaderné elektrárny by podle něho představovaly riziko radioaktivního znečištění v celé Evropě.
„Pokud k tomu dojde, radiace by mohla kontaminovat vzduch, půdu a vodní cesty, což by zasáhlo nejen Ukrajinu, ale také Rusko a velkou část Evropy,“ tvrdí Gumenyuk, který je šéfem bezpečnostní analýzy Státního vědeckého a technického centra pro jadernou bezpečnost v Kyjevě.
Ukrajina má 15 jaderných reaktorů ve čtyřech elektrárnách, které poskytují 52 procent elektřiny země. Nebezpečné je i úložiště jaderného odpadu v uzavřené zóně v Černobylu, kde v roce 1986 porucha elektrárny vyústila v nejhorší jadernou katastrofu v historii.
Přestože přímý útok na elektrárny zatím nehrozí, vojenská invaze zvyšuje riziko možných náhodných zásahů raketami nebo dělostřelectvem. „Naše jaderné elektrárny nebyly navržené pro vojenskou ochranu proti tankům, bombám či raketám,“ řekl Dmytro Gumenyuk.
Lada Roslycká, zakladatelka obranné a bezpečnostní skupiny Black Trident se sídlem na Ukrajině, upozornila, že nedostatek vysoce přesných zbraní Rusů zvyšuje pravděpodobnost náhodného zásahu citlivých zařízení.
Přestože po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 zavedly ukrajinské jaderné úřady zvláštní opatření, zabezpečení elektráren je stále nedostatečné. Jaderný expert Gumenyuk si myslím, že by následky „nehody“ byly mnohem horší než ve Fukušimě a Černobylu dohromady. „Pokud mluvíme o důsledcích této válečné situace, Evropa by byla zcela kontaminovaná,“ prohlásil. Připomenul, že po havárii Černobylu se radiace rozšířila po celé Evropě. Od Švédska až po Velkou Británii.
Dnes je v Černobylu uloženo asi 22 000 kontejnerů vyhořelého jaderného paliva, které podle expertů nejsou nijak chráněné před vojenskou palebnou silou. „V případě zničení těchto kontejnerů by radioaktivita postihla rozsáhlá evropská území,“ prohlásil Gumenyuk.
Zdroj: Raw Story