Evropa vyhlásila výstrahu před zemětřesením. Pět zemí má vysoké riziko katastrofy. Jak je na tom ČR?
Nebezpečí, které představují zemětřesení v Evropě, bylo odhaleno v poslední aktualizaci hodnocení rizik. Řecko, Itálie a Rumunsko patří mezi země seismicky nejaktivnější na kontinentu, informoval deník Express.
Každý rok Evropu zasáhnou miliony zemětřesení, ačkoli většina z nich je příliš malá na to, aby byla cítit, natož aby představovala nebezpečí pro život nebo infrastrukturu. Podle společnosti European Facilities for Earthquake Hazard and Risk (EFEHR), zabývající se škodami, které zemětřesení způsobují, však větší zemětřesení, která zasáhla Evropu jen ve 20. století, měla na svědomí více než 200 000 mrtvých a obrovské finanční ztráty. Zatímco zemětřesení nelze v současné době předcházet nebo je přesně předvídat, modely nebezpečí a rizik mohou pomoci vyvinout opatření ke zmírnění jejich dopadu, když udeří.
Za tímto účelem výzkumníci z EFEHR zveřejnili nová hodnocení zemětřesení pro Evropu, včetně aktualizovaného modelu nebezpečí zemětřesení a prvního modelu rizika. V tomto nastavení se nebezpečí vztahuje k potenciálu zemských otřesů v budoucnosti a vypočítává se na základě znalostí o minulých zemětřesení a místních geologických podmínkách. Riziko mezitím zvažuje odhadované ekonomické a humanitární důsledky těchto potenciálních otřesů a zahrnuje takové faktory, jako je hustota obyvatelstva, místní sociální podmínky a zranitelnost zastavěného prostředí vůči seismické aktivitě.
V Evropě musí být budovy v aktivních seismických zónách stavěny nebo modernizovány tak, aby splňovaly tzv. normu Eurocode 8, jejímž cílem je chránit lidské životy, omezovat škody a zajistit, aby životně důležité občanské infrastruktury zůstaly funkční.
Ve srovnání s evropským modelem seismického nebezpečí z roku 2013 vedly pokročilé soubory dat použité v revidovaném hodnocení nebezpečí k nižším odhadům potenciální seismické aktivity ve „většině částí Evropy“. Výjimka leží v „některých regionech v západním Turecku, Řecku, Albánii, Rumunsku, jižním Španělsku a jižním Portugalsku, kde jsou pozorovány vyšší modely otřesů země“. Aktualizovaný model také potvrdil, že evropskými zeměmi s nejvyšším nebezpečím zemětřesení jsou Turecko, Řecko, Albánie, Itálie a Rumunsko následované dalšími balkánskými zeměmi. Odborníci však varovali, že dokonce i v oblastech s nízkými nebo středními odhady otřesů země může kdykoli dojít k ničivým zemětřesením.
„Ačkoli většina evropských zemí má nejnovější designové kódy a normy, které zajišťují adekvátní ochranu před zemětřesením, stále existuje mnoho starších nevyztužených nebo nedostatečně vyztužených budov, které pro své obyvatele představují vysoké riziko. Nejvyšší riziko zemětřesení se hromadí v městských oblastech, jako jsou města Istanbul a Izmir v Turecku, Catania a Neapol v Itálii, Bukurešť v Rumunsku a Atény v Řecku, z nichž mnohé mají historii ničivých zemětřesení“, dodali výzkumníci.
EFEHR však poznamenal, že města jako Záhřeb (Chorvatsko), Tirana (Albánie), Sofie (Bulharsko), Lisabon (Portugalsko), Brusel (Belgie) a Basilej (Švýcarsko) mají nadprůměrnou úroveň rizika zemětřesení. Londýn patřil spolu s Berlínem, Paříží a Prahou mezi města nejméně vystavená seismickému riziku.
Zdroj: express.co.uk