Elon Musk má velký problém. Vědci tvrdí, že jeho satelity mohou doslova ničit letadla

Odborníci varovali, že obrovský plán Elona Muska vyslat do vesmíru ještě více satelitů by mohl způsobit ničivou havárii letadla. Nejbohatší muž světa chce na nízkou oběžnou dráhu Země vystřelit více než 40 000 internetových přenosových satelitů společnosti SpaceX.

Jeho služba Starlink má povolení na spuštění 12 000 letů, ale firma předložila dokumentaci pro dalších 30 000 letů v roce 2019. SpaceX jich má na obloze v provozu již více než 3 000, které byly klíčovým nástrojem pro ukrajinské síly bojující proti Rusku.

Astronomové se však obávají, že nízká oběžná dráha Země by mohla být Muskem, a mnoha dalšími, kteří se předhánějí o kousek vesmíru, zahlcena satelity. Přeplněný prostor podle nich zvyšuje riziko srážek, při nichž by na Zemi pršely trosky.

Podle Andyho Lawrence, profesora astronomie na Edinburské univerzitě, by měl při průletu atmosférou shořet, ale i ten nejmenší kousek by mohl zničit letadlo.

„Je tu tolik odpadků, že něco narazí do letadla a 300 lidí zahyne, pokud nebudeme opravdu, ale opravdu opatrní. Říkají, že mají algoritmy umělé inteligence, aby se vyhnuli srážkám, a zajišťují, aby staré satelity shořely, takže jim musíme věřit, že to vždycky funguje, a ono ne. Pokud máte něco, co při cestě dolů úplně neshoří, pak v atmosféře prší věci. Na oběžné dráze se věci pohybují velmi rychle, i malé věci jsou naprosto smrtící. Takže když něco o velikosti oblázku narazí na cestě dolů do letadla, tak to letadlo je v háji,“ řekl Lawrence.

Astronomové zaznamenali dramatický nárůst počtu jejich snímků zničených družicemi. Amatérská skupina Astronomical Society of Edinburgh nedávno sdílela fotografie, na kterých jsou pruhy satelitů.

Prezident této skupiny Mark Phillips řekl, že pokud bude situace pokračovat, mohli bychom se dočkat pohledu na „umělou oblohu“.

„Než byly Starlinky vypuštěny, dalo se očekávat, že občas přeletí nějaká družice, s jejich vypuštěním se to výrazně zhoršilo. U některých projektů, na kterých pracujeme, se profesionálové spoléhají na to, že data poskytnou amatéři, protože to můžeme dělat pořád. I s některými zmírňujícími faktory, které se snaží dělat, takže družice jsou tmavší a méně odrazivé… naše amatérské dalekohledy jsou neuvěřitelně citlivé,“ dodal Phillips

„Prosím, zdržte se, počkejte, až všichni provedeme studie, a pojďme společně najít nejlepší způsob, jak to udělat,“ vzkazuje Phillips Muskovi.

Zdroj: thesun.co.uk