Elon Musk: Čipy začneme lidem implantovat příští rok

Elon Musk tvrdí, že jeho společnost Neuralink, která se zabývá technologiemi pro propojení s mozkem, je méně než rok od implantace čipů do lidských mozků, informuje zpravodajský web dailymail.com.

S touto zprávou přišel sám miliardář během pondělního živě vysílaného rozhovoru na summitu The Wall Street Journal s názvem CEO Council Summit, když byl dotázán na plány společnosti v roce 2022.

Systém Neuralink se skládá z počítačového čipu připojeného k drobným pružným vláknům, která jsou do mozku zašívána robotem „podobném šicímu stroji“.

„Neuralink funguje dobře u opic a vlastně provádíme jen spoustu testů a jen potvrzujeme, že je to velmi bezpečné a spolehlivé,“ řekl Musk a doufá, že v příštím roce bude mít své čipy v prvních lidech. „Což budou jedinci s těžkými poraněními míchy, jako jsou tetraplegici či kvadruplegici. Myslím, že budeme schopni umožnit, aby ten, kdo nemůže chodit nebo používat ruce, znovu mohl,“ upřesnil Musk.

V dubnu 2021 společnost Neuralink předvedla svůj mozkový čip na opici, který zvířeti umožnil hrát hru Pong pouze pomocí mysli. Zařízení v mozku zvířete zaznamenávalo informace o tom, jak neurony při hře střílejí, a naučilo se tak předvídat pohyby, které zvíře provede.

Musk také uvedl, že čip Neuralink by kromě zmíněné pomoci lidem znovu chodit mohl také nalézt využití při léčbě závislosti a deprese.

Zdroj: dailymail.com