Důležité informace, které byste měli znát před nákupem fotovoltaických panelů
Rozhodli jste se, že si na svůj dům nebo zahradu nainstalujete fotovoltaické panely a budete si vyrábět vlastní elektřinu? Skvělý nápad! Jak ale vybrat panely, které dokonale splní vaši představu o jejich výkonu a úspoře financí? Vždy byste měli mít na paměti, že investice do fotovoltaiky je dlouhodobá, a proto byste při jejich pořizování neměli hledět pouze na pořizovací cenu.
Náklady na solární panely
To je často první věc, která nás při porovnávání solárních panelů zajímá. Cena solárního panelu je určena výkonem, fyzickou velikostí, značkou, kvalitou materiálů, životností a případnými certifikáty. Cena by však neměla být jediným a rozhodujícím vodítkem, protože nejlevnější panel nemusí být vždy nejúčinnější. Mnohem důležitější je nakonec jejich kvalita a další faktory, uvádí se na greenmatch.co.uk.
Kvalita solárních panelů
Kvalita panelu je odvislá od způsobu výroby a použitých materiálů. Existují výrobci solárních panelů, kteří důrazně dbají na kvalitu a hodně investují do výzkumu i vývoje. Další výrobci zase využívají více lidskou než robotickou výrobu a mohou si dovolit nabízet cenově dostupnější panely. Při výběru dodavatele solárních panelů je tedy dobré prověřit historii společnosti a skrz recenze dlouhodobou spokojenost a funkční zákaznický servis. Nebojte se ptát stávajících uživatelů.
Energetická účinnost
Účinnost solárních panelů udává, kolik světla, které panel přijímá, se přemění na elektrickou energii. Čím účinnější, tím lepší a taky dražší. Standardem je u současných panelů účinnost kolem 20 %. Takový panel dokáže jednu pětinu dopadající sluneční energie přeměnit v elektřinu.
Teplotní koeficient
Tento údaj odkazuje na skutečnost, jak velký vliv má teplo (nikoli světlo) na provozní účinnost solárního panelu. Jednoduše řečeno, čím větší je teplo, tím více se účinnost panelů snižuje. V zimě je tedy logicky efektivita výroby elektřiny nejvyšší, ale samozřejmě obecný výkon zase negativně ovlivňuje nedostatek světla. Obecně o teplotním koeficientu platí, že čím nižší procento na jeden stupeň Celsia je v parametrech panelu uvedeno, tím lépe.
Životnost
Obvykle mají solární panely záruku 25 let s účinností, která neklesne pod 80 až 85 %. Pokud výrobce nenabízí tak dlouhou záruční dobu, můžete mít podezření, že jeho výrobek není příliš kvalitní. Výrobce tím dává jasně najevo, že nechce nést za svůj výrobek tak dlouhou odpovědnost. V takovém případě si dejte pozor, abyste se nenechali zmást lákavou cenou, protože byste toho mohli velmi brzy litovat.
Velikost
Tento údaj popisuje fyzickou velikost panelu. Na základě těchto údajů zjistíte, zda máte k dispozici dostatečný prostor pro instalaci panelů. Fyzická velikost panelu také souvisí s jejich výkonností (čím více wattů, tím větší rozměry). Velikost také ovlivňují typy solárních článků použitých k výrobě panelu.
Výkon
Když svítí slunce, dopadá v Česku na jeden m2 zhruba 1000 W energie. Špičkový elektrický výkon panelů je udáván v jednotkách Watt peak (Wp) nebo kiloWatt peak (kWp). Jde o špičkový (peak) výkon vyrobený solárním panelem při tzv. standardním testu. Standardní test se provádí zdrojem světla při energii ozáření 1000 W na m2 při teplotě 25°C. Panel tedy dává špičkový elektrický výkon uvedený na štítku při osvitu, který odpovídá přímému ozáření při jasném dni bez mraků.
Orientačně lze počítat s tím, že fotovoltaické panely s celkovým výkonem 1 kWp vyrobí v našich podmínkách ročně zhruba 1000 kWh (1 MWh). Řekněme, že budete chtít ročně vygenerovat ze slunce 3 600 kWh (3,6 MWh) elektřiny. Jeden panel má v údajích uveden výkon 300 Wp. Počet potřebných panelů zjistíte výpočtem 3600 děleno 300, což je 12. Museli byste tedy pořídit 12 takovýchto panelů. Výkon solárního panelu ve wattech je ta nejdůležitější věc, kterou musíte správně určit. Podcenění výkonu povede k nedostatku energie a jeho nadhodnocením zase utratíte více peněz, než je, s ohledem na vaši potřebu, nutné.
Typy používaných solárních článků
Existují různé typy solárních panelů s různou účinností. Je tedy dobré znát alespoň jejich název, abyste nebyli mimo mísu, pokud se o tom váš dodavatel náhodou zmíní.
Monokrystalický křemík nabízí vysokou účinnost a dobré tepelně tolerantní vlastnosti při malých rozměrech. Panely na bázi polykrystalických (nebo multikrystalických) křemíkových článků jsou nyní nejoblíbenější volbou při instalaci v domácnostech. Nabízejí totiž ideální poměr mezi cenou a výkonem. Existují také amorfní (neboli tenkovrstvé) křemíkové články, které využívají nejmenší množství křemíku a také nejmenší účinnost na danou plochu. Při podobném výkonu bude tedy amorfní panel větší než krystalický.
Konečný výpočet a montáž
Samotnou montáž vám provede odborná firma, kterých stále přibývá. Specialisté vám také poradí i ve věci konkrétního umístění panelů a také upřesní vaše hrubé výpočty výkonnosti. Poradí vám také, zda se vám vyplatí elektřinu akumulovat do vlastních baterií. Bezesporu vám nabídnou i možnost dotací.
Poškození přepravou a skladováním
Panely jsou velmi křehké zboží a mnoho z nich se poškodí při přepravě nebo nesprávným skladováním. Defekty a trhliny jsou mnohdy viditelné pouhým okem. Jak toto riziko snížit? Při dodání objednávky zjistěte, zda byly panely dopraveny autem, které rozváží pouze panely. Pokud se k vám dostanou ve spediční dodávce s dalším zbožím, hrozí poškození při kontaktu s ostatními zásilkami. Pokud je dopravce převáží na paletách, ověřte si, zda nejsou panely zatíženy dalšími komponenty solární elektrárny. Pohlídejte si také způsob balení. Panely musí být zabaleny v obalu a obal nesmí být poškozený.
Snad vám alespoň trochu tento návod pomohl orientovat se v problematice solárních panelů. Ať už dospějete k jakémukoli závěru, buďte si jisti, že děláte správnou věc. Váš počin je totiž důležitou součástí celosvětové snahy o snížení emisí CO2.
Zdroj: greenmatch.co.uk
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]