Dron VT-Naut může přistávat na vodě. Je potažen vrstvou na ochranu před vlhkostí. Komunikační dosah má přes 30 km

Pokud jste někdy zkoušeli létat s dronem, jistě víte, jak těžké je přistát na správném místě. A teď si představte, že se pokoušíte přistát na nakloněné palubě lodi na moři. Dron VT-Naut je navržen tak, aby vám to usnadnil, protože přistává na vodě na břicho.

VT-Naut, který vyrábí kanadská společnost Aeromao, je dron s vertikálním vzletem a krátkým přistáním (VTOSL). To znamená, že vzlétá směřující přímo vzhůru, naklání se do horizontální orientace pro rychlý a efektivní let s pevným křídlem vpřed a vyžaduje krátký prostor pro provedení horizontálního přistání, píše portál Newatlas.

Tato funkce poskytuje některé výhody plnohodnotného dronu VTOL, ale bez dodatečných nákladů, složitosti a spotřeby energie, které jsou spojeny se schopností provádět skutečné vertikální vzlety a přistání ve stylu vrtulníku.

Společnost Aeromao tvrdí, že VT-Naut je „jediný dron s vertikálním vzletem s pevnými křídly, který může přistávat na vodě“.

Není třeba dodávat, že veškerá elektronika VT-Naut je potažena vrstvou na ochranu před vlhkostí a slanou vodou, navíc je každá součást umístěna ve vlastním uzavřeném prostoru. Další palubní přihrádky pro přepravu vybavení, jako jsou mapovací kamery, jsou rovněž vodotěsné a jejich dveře jsou opatřeny těsněním.

Samotné přistání na břiše se provádí autonomně na předem určeném místě, které však lze v průběhu letu změnit. Dálkoměr na dronu nepřetržitě sleduje jeho vzdálenost od vody a upravuje rozptyl letounu pro hladké přistání. Pěnové tělo dronu z EPP (expandovaného polypropylenu) údajně vydrží poměrně velké zatížení pro případ, že by přistání nebylo tak hladké.

Jakmile se VT-Naut zastaví, jednoduše se vyloví z vody. Přesto je prototyp schopen pomocí vrtulí brázdit vodní hladinu jako člun. Tuto funkci je však třeba ještě zdokonalit, takže není propagována jako standardní funkce – alespoň prozatím.

Pokud jde o základní specifikace, VT-Naut má cestovní rychlost 55 km/h, maximální rychlost 85 km/h a na jedno nabití baterie vydrží létat až 90 minut. Má komunikační dosah přes 30 km a může nést až 500 gramů vybavení pro aplikace, jako je mapování, průzkum, inspekce, průzkum a pozorování.

Zdroj: Newatlas