Dron Lelek pomohl HIMARSu zničit další systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Ukrajinská armáda zničila další ruský systém protivzdušné obrany Pancir-S1. Tentokrát nebylo zařízení zničeno úplně, ale Rusové se přesto mají čeho obávat. Jak k útoku došlo a co přesně je samotný Pancir-S1? Vysvětlíme vám to.

Pancir-S1 má pověst jednoho z nejmodernějších zařízení, které Rusové používají. Přesto se tento systém protivzdušné obrany ukazuje být pro Ukrajince snadným cílem.

Jedná se o druhý protiletadlový raketový systém Pancir-S1, který byl v probíhající válce zničen nebo alespoň poškozen během jednoho týdne, celkově však již šestnáctý. Zde bylo ruské zařízení zaměřeno pomocí dronu Lelek-100, kterému se podařilo odhalit maskovanou pozici Pancir-S1 vedle jedné ze zničených budov. Následovalo ostřelování raketou GMLRS používanou v systému HIMARS.

Zásah se neukázal jako přímý, a proto je nepravděpodobné, že by se dalo hovořit o úplném zničení ruského systému. Pozorovatelé však poznamenávají, že použití silné munice a výbuch ve vzdálenosti několika metrů měly tento Pancir-S1 zcela vyřadit.

Co je Pancir-S1 za systém?

Pancir-S1 je zařízení ruské výroby, ale nejprve se dostalo do armád Spojených arabských emirátů a několika afrických zemí a teprve poté do ruských armád. Jedná se o samohybný (může mít pásový nebo, jako zde, kolový podvozek, obvykle na podvozku KAMAZ) systém protivzdušné obrany nejnižší úrovně. Je schopen zasahovat cíle na maximální vzdálenost 20 km a ve výšce do 15 km.

Základní vybavení Panciru-S1 zahrnuje 12 protiletadlových raket 57E6 nebo 57E6-E a dva automatické kanóny 2A38M ráže 30 mm (maximální rychlost střelby 2 500 ran/min). Je však třeba poznamenat, že s kanóny je dosah přibližně 4 km, jak uvádí server Army Recognition. Raketové střely mají i další výhodu. Nabízejí možnost střelby na více cílů najednou.

Přitom se Pancir-S1 vyznačuje poměrně vysokým stupněm automatizace. Byl vyvinut k likvidaci především létajících objektů (letadel, vrtulníků, dronů), ale může zasáhnout i méně obrněná pozemní vozidla.

Zdroj: redakce, Gagadget, armyrecognition.com