Do Měsíce narazil meteorit. Japonský astronom srážku natočil

Vesmírný meteorit vytvořil krátký, ale zářivý záblesk, který byl zachycen ze Země, když narazil do Měsíce, jak uvádí web Ground.

Japonský astronom zachytil charakteristický záblesk meteoritu, který dopadl na Měsíc a způsobil krátký záblesk na noční straně našeho nebeského souseda.

Daichi Fujii, kurátor Městského muzea Hiratsuka, událost zaznamenal pomocí kamer nastavených na sledování Měsíce.

Záblesk se udál 23. února. Meteorit zřejmě dopadl poblíž kráteru Ideler L, mírně severozápadně od kráteru Pitiscus, uvedl Fudžii, jak uvádí web Space.

Meteory se pohybují v průměru rychlostí přibližně 48 280 km/h (13,4 km/s). Jejich nárazy s vysokou rychlostí vytvářejí intenzivní teplo a krátery a zároveň vydávají zářivé záblesky viditelného světla. Dopady na Měsíc lze pozorovat ze Země, jak je zachyceno výše, pokud jsou dostatečně velké a dojde k nim v oblasti během měsíční noci obrácené k Zemi.

„Nově vytvořený kráter by mohl mít v průměru kolem desítek metrů a nakonec by jej mohla zobrazit sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nebo indická lunární sonda Chandrayaan 2,“ řekl Fudži.

Meteory se sice se Zemí srážejí každý den, ale naprostá většina z nich při kontaktu s atmosférou zcela shoří. Měsíc má však jen velmi slabou exosféru, což znamená, že meteory, které by nedosáhly zemského povrchu, běžně dopadají na Měsíc a vytvářejí jeho krátery. Tyto kameny neustále buší do měsíčního povrchu a někdy jej rozbíjejí až na jemné částečky neboli měsíční půdu.

Zachycení těchto událostí má také vědeckou hodnotu, protože pomáhá vědcům zjistit míru dopadů na měsíční povrch, což je o to důležitější, že se USA a další země chystají vyslat na Měsíc astronauty.

Zdroj: redakce, ground.news, space.com