Dlouholetá dinosauří záhada byla úspěšně vyřešena. O co jde?

Dinosauři byli dlouho považováni za studenokrevné nebo ektotermní. Nový výzkum v této oblasti však naznačuje, že ve skutečnosti tomu mohlo být právě naopak, jak píše server Yale News.

Výsledky týmu vedeného vědci z Yaleovy univerzity byly zveřejněny v časopise Nature. Pomohla jim k tomu průlomová metoda analýzy rychlosti metabolismu nejen dnes žijících, ale i před miliony let vyhynulých živočichů. Jak to funguje v druhém případě? Vodítkem jsou kosti, které obsahují údaje o tom, kolik kyslíku zvířata vdechovala.

Kosti klíčem k vyřešení záhady

Ukázalo se, že dinosauři a pterosauři měli extrémně vysokou rychlost metabolismu. To naznačuje, že byli teplokrevní nebo teplokrevní tvorové. Dnes do této skupiny patří ptáci a savci. Účinnost, s jakou organismus přeměňuje kyslík na energii, souvisí s jeho metabolismem. Proto mají teplokrevní živočichové obvykle vysokou rychlost metabolismu, což znamená, že musí mít přístup k většímu množství kyslíku a spotřebovávat více potravy. Tímto způsobem jsou schopni udržovat dostatečné tělesné teplo.

Naopak ektotermní organismy, jako jsou ryby, obojživelníci a plazi, jsou opačné. Jak jistě tušíte, jejich metabolismus je nižší a mají nižší nároky na kyslík a energii z potravy. Když živočichové, ať už teplokrevní, nebo ektotermní dýchají, spouští se řetězec biochemických reakcí, při nichž v jejich kostech vznikají molekulární odpadní produkty. Množství takto vzniklého odpadu je přímo závislé na množství spotřebovaného kyslíku.

55 zkoumaných druhů

Klíčovým bodem zůstává, že tyto ukazatele mohou obstát ve zkoušce časem a lze z nich vyvodit závěry i na základě analýz fosilních materiálů. Autoři nové studie na toto téma tvrdí, že vědecký svět se nyní může shodnout na tom, že většina dinosaurů byla teplokrevná. Celkem byla jejich metoda použita na stehenní kosti 55 různých živočišných druhů, včetně dinosaurů, pterosaurů, plesiosaurů a moderních ptáků, savců a plazů.

Porovnáním molekulárních profilů jednotlivých druhů mohli vědci určit, které druhy jsou teplokrevné a které denní. Ukázalo se, že většina druhů je teplokrevná a někteří živočichové, kteří vyhynuli před miliony let, měli rychlejší metabolismus než moderní savci. Někteří z nich, jako například stegosaurus a triceratops, měli nižší rychlost metabolismu, srovnatelnou s moderními studenokrevnými plazy.

Zdroj: nature.com, news.yale.edu