Další ruský protiletadlový systém Tor zničen. Ukrajinci jej zneškodnili za pomocí průzkumného dronu Leleka-100
Drony Leleka-100 jsou důležitou podporou ukrajinské armády. Bezpilotní dron byl vyvinut společností DEVIRO a do výzbroje ukrajinských ozbrojených sil byl nasazen v roce 2015. Lze jej používat k průzkumným, hlídkovým a terénním mapovacím misím. Jeho velkou výhodou je tichý elektromotor, který mu umožňuje operovat v malých výškách a zároveň snižuje riziko, že bude spatřen nepřítelem.
Ukrajinci ze 128. samostatné horské útočné brigády ze Zakarpatí zničili odpalovací zařízení ruského protiletadlového raketového komplexu Tor ukrytého mezi zemědělskými stroji v Záporoží. Jedná se o další takovou ztrátu na ruské straně. Ukrajinci systém odhalili pomocí bezpilotního dronu.
Na seznam ztrát, které Moskva utrpěla během války na Ukrajině, může přidat další odpalovací zařízení řízeného raketového systému země-vzduch Tor. Zařízení bylo sledováno a následně napadeno vojáky 128. zakarpatské samostatné horské útočné brigády. Ukrajinci k jeho odhalení použili průzkumný dron Leleka-100. Bezpilotní letoun shromáždil informace, které byly následně předány velení a použity k zahájení přesného útoku.
The Leleka-100 unmanned aerial vehicle adjusts fire to destroy the launcher of the Russian Tor anti-aircraft missile system.
— Feher_Junior (@Feher_Junior) July 2, 2023
Mountain attack aircraft of the 128th separate brigade tracked down and eliminated the equipment of the occupiers in Zaporozhye ??? pic.twitter.com/fq7vtGVKWh
Konstrukce Lelek-100 využívá kevlar a také materiály ze skleněných a uhlíkových vláken. Bezpilotní letoun je 1,13 m dlouhý, 0,35 m vysoký a má rozpětí křídel 1,98 m. Jeho maximální doba letu je 2,5 hodiny, maximální výška letu 1 500 m a maximální vzletová hmotnost 5,5 kg. Může operovat ve dne i v noci bez ohledu na převládající povětrnostní podmínky. Je schopen nést širokou škálu různých užitečných nákladů, které lze díky modulární konstrukci jednotky rychle vyměnit, jak uvádí web UKRSPECSYSTEMS.
Leleka-100 je vybavena pokročilou inerciální navigací, která jí umožňuje pracovat v náročných podmínkách a bez GPS. Military Factory zdůrazňuje, že zařízení po vzletu funguje zcela autonomně, přičemž celý systém zahrnuje pozemní řídicí stanici, ruční jednotku dálkového ovládání a antény. Dron přenáší data prostřednictvím šifrovaného digitálního rádiového kanálu. Kromě toho je vysílač obrazu vybaven systémem dálkového vypnutí a aktivace, který snižuje pravděpodobnost zachycení nepřátelskými systémy elektronického boje.
Zdroj: Twitter; Wikipedia; UKRSPECSYSTEMS