Co s použitými ochrannými rouškami? Vědci z nich dokázali vyrobit baterie!
Jakkoli jsou roušky v současné situaci důležité, mají velký dopad na životní prostředí. Vědci nyní předvedli novou metodu jejich likvidace – použili je k výrobě levných, flexibilních a účinných baterií. Informaci přinesl sever New Atlas.
Obličejové roušky jsou jednou z našich nejdůležitějších zbraní v boji proti onemocnění SARS-CoV-2, jsou ovšem víceméně na jedno použití. To samozřejmě představuje obrovskou zátěž v podobě odpadu, roušky totiž končí na skládkách, v oceánech a nebo se spalují, přičemž se uvolňují toxické plyny. Vědci proto hledají způsoby, jak masky upcyklovat na jiné užitečné věci. Nejnovější studie zjistila, že při správném zpracování se z nich skutečně dají vyrobit docela slušné baterie.
Vědci roušky nejprve vydezinfikovali pomocí ultrazvuku a poté je ponořili do inkoustu vyrobeného z grafenu. Poté masky stlačili a zahřáli na teplotu 140 °C, čímž vznikly vodivé pelety, které fungují jako elektrody baterie. Ty jsou odděleny izolační vrstvou, která je rovněž vyrobena ze starých roušek. Poté se celek ponoří do elektrolytu a nakonec se pokryje ochranným obalem, který je vyroben z jiného druhu lékařského odpadu – blistrů od léků.
Takto vzniklé baterie jsou překvapivě účinné. Tým tvrdí, že dosáhl energetické hustoty 99,7 watthodin na kilogram (Wh/kg), což se blíží hustotě energie všudypřítomných lithium-iontových baterií. Ta se pohybuje mezi 100 a 265 Wh/kg. Výzkumníci baterii ještě vylepšili přidáním nanočástic perovskitu oxidu vápenatého a kobaltnatého do elektrod.
Tým uvádí, že tyto baterie mají i řadu dalších výhod. Díky použití odpadních produktů jsou levné, mohou být tenké a flexibilní, a v případě potřeby dokonce na jedno použití.
Zdroj: newatlas.com