Co s jaderným odpadem? Konečně našel své využití!

Dokážete si představit, že již nikdy nebudete muset kupovat nové baterie? Toto není žádný trik, ale skutečnost, která brzy může vejít v praxi a ještě změnit svět.

Přestože jaderná energie produkuje obrovské množství nebezpečného radioaktivního odpadu, který je obtížné zpracovat a zbavit se ho, je považována za čistý zdroj energie, jednoduše proto, že má nulové emise oxidu uhličitého. Nyní skupina vědců přišla s řešením, jak se vypořádat s jaderným odpadem. Toto řešení může velmi dobře změnit technologii baterií, jak ji známe dnes, píše First Post.

Představte si, že už nikdy v životě nebudete muset dobíjet nebo vyměňovat baterii. Skupina výzkumníků a vědců z Bristolské univerzity vyvinula nukleární diamantové baterie, které mohou napájet zařízení po dobu více než 1000 let a zároveň se samy nabíjet.

Vznik baterií

Radioaktivní baterie se vyrábějí procesem zvaným chemické napařování, který se hojně využívá pro výrobu umělých diamantů. Vědci tento proces upravili tak, aby bylo možné pěstovat radioaktivní diamanty pomocí radioaktivního metanu obsahujícího radioaktivní izotop uhlíku-14, který se nachází na ozářených blocích reaktorového grafitu. Tyto diamanty mohou fungovat jako radioaktivní zdroj i jako polovodič.

Výdrž až 1000 let

Po vystavení záření beta získáte baterii s dlouhou výdrží, kterou není třeba dobíjet. Jaderný odpad v jejím nitru ji opakovaně napájí, což jí umožňuje nabíjet se po celé věky, s velmi malou nebo žádnou měřitelnou degradací po stovky let. Teoreticky může být jedna baterie používána více než tisíc let, aniž by musela být vyměněna nebo dobíjena. První baterie by měly na trh přijít v roce 2023.

Zdroj: firstpost.com