Co když Čína napadne Rusko? Byla by to možná největší katastrofa v dějinách lidstva

Přátele si držte blízko a nepřátele blíž. Moudrá slova. Ale co když dva nejmocnější státy světa spálí své přátelství i jeden druhého na popel? Co kdyby Čína napadla Rusko? Co by obrátilo Čínu proti jejímu nejsilnějšímu spojenci? Jak by reagoval svět? A co by se stalo, kdyby tento konflikt přerostl v jaderný?

Současné vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou nejsilnější od 50. let 20. století. A tyto dva národy nesdílejí jen společnou hranici. Čína nakupuje většinu ropy od svého severního souseda. Na začátku roku 2022 obě země oznámily spolupráci v oblasti vesmíru, změny klimatu, internetu a umělé inteligence.

Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu a většina světa se obrátila proti Rusku, zaujala Čína neutrální postoj. A když se Čína zaměřila na znovuzískání Tchaj-wanu, Rusko čínské ambice podpořilo, jak píše server What If. Dá se říci, že si tito dva spojenci navzájem kryjí záda. Tedy prozatím. Ale vzhledem k vyčerpání ruských zdrojů v důsledku války na Ukrajině se Číně možná naskytne příležitost k masivnímu záboru území.

Pokud by se tedy toto přátelství dvou diktátorů změnilo ve smrtící, jak by Spojené státy reagovaly? Pokud by Čína přerušila svou loajalitu vůči Rusku, měli by Číňané početní výhodu. Vzhledem k tomu, že většina ruských sil je soustředěna podél evropských hranic, mohla by Čína přesunout své mohutné pozemní síly z východu ve snaze ovládnout přírodní zdroje a zásoby ropy svého bývalého spojence a získat zpět území, která Rusko anektovalo v roce 1860.

Největší armáda na světě

S více než 2 miliony vojáků by Čína mohla v pozemní válce dominovat. To je téměř dvojnásobek sil ruské armády. Čína má také 35 milionů vojáků v záloze, které může kdykoli povolat do akce, jak uvedl server Army Times. Taková demonstrace síly se může zdát ohromující, ale se zkušenostmi ruské armády by se nedala srovnávat, že? No, možná ne.

Během nelegální invaze na Ukrajinu mnoho ruských vojáků opustilo svá vozidla poté, co jim došel benzín. Ano, jeden z největších světových dodavatelů ropy nedokázal své armádě dodat dostatek plynu. Ruská armáda si od dob studené války pomalu osvojuje nové technologie. A vedení dvou válek najednou by mohlo oslabit již tak nízkou morálku ruských vojáků. Čína na tom však nemusí být o mnoho lépe.

Přestože má největší modernizovanou armádu na světě, nevedla válku od roku 1979. Jakmile by Čína postoupila, zjistila by, že ruský terén je těžké dobýt. Postup vojsk přes tuto obrovskou zemi by mohl být brutální pro obě strany. Ruské zásoby ropy by mohly pomoci zvrátit vývoj situace, stejně jako jeho flotila obrněných vozidel.

Rusko má více tanků

Rusko má obrovské tankové síly čítající více než 12 000 jednotek, zatímco Čína jich má méně než 6 000. Avšak vzhledem k tomu, že pohoří Bajkal působí jako přirozená bariéra, mohla by východoruská města jako Vladivostok padnout jako první do rukou invazní armády. Postup hlouběji do středního Ruska, kde leží ropná pole, by mohl být katastrofální. Čína by mohla přijít o značný počet lidí a vybavení, jak uvedl server Geopolitical Monitor.

Jejich námořní síly jsou sice vyrovnané, ale ruské lodě by byly příliš rozptýlené po mořích, než aby mohly útok Číny odrazit. Masovým útokem by rozsáhlá čínská ponorková flotila mohla zdecimovat ruskou tichomořskou flotilu. Ale přišel by někdo na obranu Ruska? Tyto dvě válčící země jsou největšími obchodními a politickými rivaly USA.

Pokud by se Čína a Rusko dostaly do války, USA by ji mohly vynechat a nechat své konkurenty, aby se navzájem sežrali zaživa. Vzhledem k tomu, že Severoatlantická aliance, NATO, byla vytvořena jako reakce na dnes již neexistující SSSR, žádná z jejích 30 zemí by si netroufla zapojit se do války na něčí účet. Rusko by mohlo hledat pomoc u bývalých sovětských států a obchodních partnerů, jako je Bělorusko, Kazachstán a Kuba. Ale Čína, no, to je jiný příběh.

Severní Korea by „konečně využila“ své vojsko

Severní Korea by mohla být jediným přítelem, kterého v tomto boji má. Tento konflikt by byl vleklý, krvavý a bez konce. S tak zoufalým bojem v rukou by Rusku zbyla jediná karta, kterou by mohlo hrát. Rusko má ve svém arzenálu více než 6 000 jaderných zbraní připravených k úderu. S pouhými 350 známými hlavicemi by Čína měla převahu. Stačilo by však jen několik strategických zásahů z obou stran, aby v celé Eurasii vznikla jaderná pustina.

Tento příslib vzájemně zaručeného sebezničení by mohl být tím jediným, co by mohlo této apokalypse zabránit. Rusko pokračuje ve své hrůzovládě na Ukrajině a mnoho zemí již hledá jiné dodavatele ropy, aby mohly přerušit podporu tohoto režimu. Válka mezi Čínou a Ruskem by zničila zbývající obchodní partnery Ruska a Čínu. Pokud by se Čína obrátila proti svému spojenci, žádná země by jí už nikdy nemohla věřit.

Zdroj: whatifshow.com, geopoliticalmonitor.com, armytimes.com