Co jsou zpravodajství, informační válka, kybernetická válka, elektronická válka. A jak je Rusko používá na Ukrajině?

Rusko má jednu z nejschopnějších a technicky nejvyspělejších armád na světě. Disponuje vyspělými zpravodajskými službami, informační válkou, kybernetickým bojem a elektronickým bojem, píše web The Conversation.

Rusko tyto technologie v posledních letech využilo v bojích v Sýrii a v oblasti Donbasu na východní Ukrajině a využívá je i při současné invazi na Ukrajinu.

Pojmy „zpravodajská“, „informační“, „kybernetická“ a „elektronická“ označují odlišné, ale překrývající se oblasti. Co to je a jak je Rusko na Ukrajině používá?

Zpravodajství a kontrarozvědka v informačním věku

Úkolem zpravodajských služeb je získat informace o činnosti nepřítele. Úkolem kontrarozvědky je nepřítele zaslepit nebo zkreslit jeho pohled. Automatizace zpravodajského sledování a průzkumu, klíčových funkcí rozvědky ve válce, se stala běžnou praxí moderních armád.

Zpravodajské služby shromažďují obrovské množství dat z otevřených zdrojů (OSINT, neboli informací získaných ze zpravodajství, sociálních médií a dalších veřejně dostupných zdrojů), i z tajných zdrojů a k analýze těchto informací využívají umělou inteligenci.

Rusko údajně pokročilo v integraci umělé inteligence do zpravodajských systémů rychleji, než USA očekávaly. Není možné zjistit, jaké informace Rusko shromáždilo, ale díky jeho přístupu k OSINT, špionážním satelitům, agentům na Ukrajině, výkonným počítačům a zkušeným analytikům je pravděpodobné, že Rusko má rozsáhlé zpravodajské informace o vojenské a politické situaci na Ukrajině.

Informace a dezinformace

Informační válka je boj vedený ve zpravodajských médiích a na sociálních sítích s cílem posílit podporu obyvatelstva. Přesvědčit a vyvolat sympatie potenciálních spojenců a současně šířit zmatek, nejistotu a nedůvěru v obyvatelstvo nepřítele.

Rusko využívalo a pravděpodobně i nadále bude využívat kybernetické operace k rozvrácení ukrajinské vlády. Například v týdnech předcházejících invazi v letech 2014 i 2022 byli ukrajinští vojáci terčem dezinformací, které měly v případě útoku zasít zmatek a nepokoje.

Ruské zprávy o „osvobození“ částí Ukrajiny jsou dezinformacemi, které jsou s největší pravděpodobností zaměřeny na mezinárodní publikum, a očekává se, že pokusy o legitimizaci ruských akcí budou pokračovat.

Probíhá soutěž o kontrolu nad zprávami o tom, co se na Ukrajině děje. Rusko vede aktivní dezinformační kampaň a pravděpodobně využívá umělou inteligenci k vyhledávání a generování obsahu rychlým tempem.

Některé informace kolující po sociálních sítích, jako například toto video, které údajně ukazuje ruské bombardéry nad Ukrajinou, se ukázaly jako falešné. To jen podtrhuje, jak obtížné je být si jistý pravdou při velkém množství rychle se měnících informací v emocionálně vypjaté situaci s vysokým rizikem, jako je válka.

Kybernetická válka

Kybernetická válka zahrnuje infiltraci a narušení počítačových systémů nepřítele. Patří sem generování útoků typu odepření služby s cílem zablokovat přístup k webovým stránkám, pronikání do počítačových systémů s cílem ukrást nebo zničit data a převzetí kontroly nad počítačovými systémy s cílem narušit kritickou infrastrukturu, například energetické sítě.

Americké a britské zpravodajské agentury 23. února 2022 oznámily, že hackeři se sídlem v Rusku vypustili nový silný typ malwaru proti cílům na Ukrajině. Útoky byly zřejmě zaměřeny na ukrajinská vládní a telekomunikační zařízení, včetně ministerstva vnitra, a zahrnují krádeže a ničení dat.

Ruské invazi na Ukrajinu předcházelo několik týdnů kybernetických útoků, včetně útoku, při kterém byl zveřejněn falešný vzkaz s výkupným a poté byla zničena data. Tyto útoky byly součástí několikaleté kampaně kybernetické války proti Ukrajině, která zahrnovala i útoky na části energetické sítě země.

Zdroj: theconversation.com