Čistá energie za nižší cenu: Vědci vyvinuli novou formuli uhlíkového inkoustu. Umožní velkokapacitní výrobu perovskitových solárních článků

Vědci z univerzity ve Swansea ve Walesu vyvinuli novou formuli uhlíkového inkoustu, která umožní velkokapacitní výrobu perovskitových solárních článků. To usnadní výrobu čisté energie a sníží její cenu.

Stále více zemí se snaží odklonit od výroby energie z fosilních paliv a nahradit ji obnovitelnými technologiemi. V současnosti je nejoblíbenějším způsobem výroby elektřiny využití solárních článků, které však má své nevýhody. Vědci, kteří se snaží tuto technologii zdokonalit, proto před časem vyvinuli perovskitové solární články.

Nová technologie výroby perovskitových solárních článků
Jedná se o průlomovou technologii, která k výrobě energie využívá jak přirozené světlo, tak sluneční záření. Díky tomu může efektivně fungovat i za špatných světelných podmínek. Články navíc nevyžadují, aby sluneční paprsky dopadaly pod úhlem 90 stupňů, což umožňuje jejich použití v oblastech, kde tradiční panely selhávají. Zároveň jsou flexibilní, takže je lze namontovat nejen na střechu, ale i na různé objekty. Jejich výhodou je také větší odolnost a nižší výrobní náklady.

Jejich výroba ve velkém měřítku však dosud nebyla tak snadná. To se však brzy změní díky úsilí výzkumníků z univerzity ve Swansea ve Walesu. Vyvinuli totiž levnou a škálovatelnou formulaci uhlíkového inkoustu, která umožňuje tisknout umělé perovskitové články ve velkém měřítku.

Tým hledal alternativu ke zlaté elektrodě, která se obvykle aplikuje pomocí nákladného a pomalého procesu odpařování po vytištění zařízení. Výzkum popsaný v časopise Advanced Materials ukázal, že by ji mohla nahradit uhlíková elektroda. Povlak, který vytvořili, lze nanášet kontinuálně, při nízké teplotě a vysoké rychlosti a je kompatibilní s vrstvami pod ním.

Zařízení s uhlíkovou elektrodou mají podobnou účinnost přeměny energie 13-14 %, tedy stejnou jako konvenční zlaté elektrody. Mají však lepší dlouhodobou stabilitu a fungují lépe při vyšších teplotách. Pro účely studie byl vytištěn 20 m dlouhý článek, který nabízí stabilní konverzi energie 10,8 %.

S takovými články bude výroba energie nejen levnější, ale také mnohem jednodušší. Články totiž bude možné snáze přizpůsobit například tvaru střechy domu, ale také umístit na fasádu. A protože mohou vyrábět energii i z umělého světla, jsou ideální pro napájení různých domácích senzorů a dalších zařízení.

Zdroj: Advanced Materials