Čistá energie se dostane i na konec světa. Pomohou vám krabičky podobné stavebnici LEGO

Přístup k základním zdrojům, jako je voda a elektřina, je v některých částech naší planety obtížný. Ve snaze pomoci s přístupem k elektřině, představili výzkumníci sdružení ve společnosti Power-Blox zajímavé řešení, informuje server Thred.

Na první pohled se zdá, že červené boxy jsou konstrukčně velmi jednoduché, což je skutečně pravda. Jsou vybaveny dobíjecími bateriemi napájenými přenosnými solárními panely a lze je sestavovat do větších staveb, podobně jako kostky LEGO. Jedna krabice může pokrýt téměř všechny energetické potřeby domácnosti, zatímco sestavení několika z nich rozšíří možnosti.

Za projektem stojí švýcarská společnost Power-Blox, jejíž produkt PBX-200 se skládá z energetických kostek se zabudovanými bateriemi, které jsou k dispozici v olověné nebo lithium-iontové verzi. Každá taková kostka vyrábí 200 wattů střídavého proudu a může být napájena jak ze solárních panelů, tak z jiných externích zdrojů. Patří sem větrná energie, hydrotermální energie a energie z biomasy.

Design podobný stavebnici LEGO

Zajímavé je, že tvůrci tohoto projektu se inspirovali přírodou, přesněji řečeno… hejna ryb. Krabice, stejně jako ryby, lze libovolně kombinovat a konfigurovat a vytvářet tak skupiny s téměř neomezenými možnostmi. Technologie tohoto systému je na jedné straně snadno použitelná a na druhé straně působivá, pokud jde o výhody, které lze z jejího používání získat.

Obsluha boxů nevyžaduje odborné znalosti, takže je mohou instalovat i lidé bez větších zkušeností v této oblasti. Připojení zařízení k síti v případě potřeby nevyžaduje žádnou konfiguraci a zabere jen několik minut. Za poslední čtyři roky dodala švýcarská společnost více než 2 000 pohonných jednotek do přibližně 20 zemí. To bylo možné mimo jiné díky spolupráci s Rozvojovým programem OSN.

Řešení pro bohaté i chudé

Ústředna PBX-200 a další podobná zařízení se samozřejmě nemusí používat výhradně v zemích třetího světa, kde je obtížný přístup k elektřině. Stejně dobře je mohou využívat i lidé v bohatších regionech, o čemž svědčí skutečnost, že 150 krabic bylo nedávno doručeno lidem ve Švýcarsku, kteří vlastní domy v horských oblastech poněkud vzdálených od civilizace. Největší překážkou další realizace projektu se v současné době jeví nedostatek finančních prostředků. Kromě toho by vědci chtěli zavést některá ekologická řešení i v samotné konstrukci, například nahrazením použitých baterií.

Zdroj: thred.com