Čipy z ledniček a myček nádobí v ruském vojenském vybavení. Putinova armáda dělá, co může

Sankce uvalené na Kreml kvůli válce na Ukrajině, zejména zákaz prodeje západních technologií včetně čipů, si vybírají svou daň na ruské armádě, píše server The Washington Post. Podle americké ministryně obchodu Giny Raimondo jsou Rusové nuceni používat čipy z myček nádobí a ledniček v některých vojenských zařízeních.

Jak informoval web největšího washingtonského deníku, podle Raimonda, jehož ministerstvo dohlíží na kontrolu vývozu, která tvoří velkou část sankčního balíčku, se vývoz technologií z USA do Ruska od zavedení omezení na konci února snížil téměř o 70 %. Kromě toho mnoho dalších zemí zavedlo podobné zákazy vývozu technologií, které se týkají i Běloruska.

Čipy z chladniček a myček nádobí v ruském vojenském vybavení

Nedostatek čipů, známých také jako polovodiče, je velkým problémem. Miniaturní integrované obvody jsou klíčovou součástí moderní elektroniky – od domácích spotřebičů až po moderní stíhačky, drony nebo tanky. Jejich nedostatek znemožňuje další výrobu a prodej zařízení. Jak upozorňuje server Business Insider, USA a další západní země již regulovaly prodej čipů a dalších elektronických součástek určených speciálně pro vojenské účely a také čipů dvojího použití (pro vojenské i komerční účely) do Ruska.

Podle posledních zpráv museli z těchto důvodů zastavit výrobu dva ruští výrobci tanků – Uralvagonzavod a Čeljabinský traktorový závod. Jak jsme již vícekrát informovali, Uralvagonzavod je ruská společnost, která vyrábí základní tanky, včetně T-90, který je považován za nejmodernější tank ve výzbroji ruských pozemních sil a pěchoty. Rusové ho chtějí používat během bojů na Ukrajině, protože díky své konstrukci poskytuje lepší ochranu než jiné, starší modely.

Tank T-90 má „třístupňový“ systém ochrany. První vrstvu ochrany tvoří kompozitní pancíř, druhou reaktivní pancíř Kontakt-5 (Kontakt-5 ERA třetí generace) a třetí protiopatření Štora-1 (rusky Штора-1), která zahrnují laserové dálkoměry nebo systém aerosolové a kouřové clony. Kromě toho je T-90 vybaven systémem NBC (ochrana proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním) a automatickým systémem řízení palby.

Rozměry tanku jsou – délka 6,86 m (včetně hlavně 9,53 m), šířka 3,46 m a výška 2,23 m a jeho výzbroj zahrnuje hladkohlavňový tankový kanon 2A46 ráže 125 mm a kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm. V závislosti na verzi lze v T-90 nalézt čtyřtaktní motory V-84MS o výkonu 840 koní, zesílené motory o výkonu 1000 k, motory o výkonu 1250 koní. Vyrábí je společnost Urałwagonzawod ve spolupráci s Čeljabinským traktorovým závodem. Cena jedné takové nádrže se pohybuje kolem 2,5 až 3,5 milionu dolarů, v přepočtu cca 55 až 77 milionů Kč.

Pokročilá elektronika T-90 by se neobešla bez polovodičů. Totéž platí pro další vojenskou techniku – stíhačky nebo bojové drony. Není však jasné, zda Rusko začalo používat čipy z domácích zařízení až nyní, po zahájení války s Ukrajinou, nebo zda se tak dělo již dříve.

Zdroj: washingtonpost.com, businessinsider.com