Čínský reaktor soudného dne. CFR-600 bude pravděpodobně spuštěn na výrobu jaderných zbraní

Čínský jaderný reaktor CFR-600 bude pravděpodobně spuštěn díky dodávkám ruského jaderného paliva. To vyvolává obavy, že by se zde z plutonia vyráběly zbraně, jak uvádí web The Kyiv Independent.

Nejstřeženější jaderné zařízení na světě

Čínský reaktor na rychlých neutronech China Fast Reactor (CFR-600) je jedním z nejstřeženějších jaderných zařízení na světě. Nachází se pouhých 220 kilometrů od severního pobřeží Tchaj-wanu.

Prototyp reaktoru CFR-600 je sodíkem chlazený reaktor s rychlými neutrony o výkonu 600 MW. Středně velký pokročilý jaderný reaktor čtvrté generace má dvě chladicí smyčky a je navržen pro provoz při teplotách 380 °C na vstupu a 550 °C na výstupu z aktivní zóny.

Jaderný reaktor CFR-600 se vyznačuje také flexibilitou konstrukce, která umožňuje použití dvou typů paliva. Reaktor bude nejprve naplněn oxidem uranu a poté bude upraven pro provoz na směsné oxidové palivo.

Reaktor CFR-600 je součástí ambiciózního čínského programu v hodnotě skoro 10 bilionů korun, jehož cílem je do poloviny příštího desetiletí předstihnout Spojené státy jako přední světový dodavatel jaderné energie.

Na rozdíl od tradičních lehkovodních reaktorů využívá kombinaci vysoce obohaceného uranu a tzv. směsného oxidového paliva, které produkuje vedlejší produkt – plutonium – vhodný pro výrobu zbraní.


Plutonium pro výrobu zbraní?

Představitelé amerických zpravodajských služeb předpokládají, že po zahájení provozu v letošním roce bude zařízení CFR-600 vyrábět plutonium vhodné pro výrobu zbraní, které by Pekingu mohlo v příštích 12 letech pomoci zečtyřnásobit zásoby bojových hlavic, jak uvádí web Ukrajinská Pravda.

To umožní Číně vyrovnat se jadernému arzenálu, který v současnosti disponují Spojené státy a Rusko.

Zdroj: redakce, kyivindependent.com, pravda.com.ua