Čínské a ruské strategické bombardéry. Takhle vypadá demonstrace síly na Dálném východě
Rusko a Čína provedly demonstrační společnou hlídku strategických bombardérů. Nad Japonským a Východočínským mořem přelétaly letouny Tu-95 a Xian H-6, které donutily protivzdušnou obranu Jižní Koreje a Japonska reagovat, jak píše server Usni. Vysvětlujeme, co je čínský letoun Xian H-6 zač.
Společná hlídka, kterou ruské a čínské vzdušné síly provedly 6. června, je reakcí na dohodu, kterou uzavřely Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy.
Hlídky se zúčastnily čtyři letouny, po dvou z Číny a Ruska. Ruské letectvo zastupovaly strategické bombardéry Tu-95 a čínské letectvo stroje Xian H-6.
Xian H-6 – čínský strategický bombardér
Xian H-6 je poměrně archaická konstrukce a licenční kopie sovětského Tupolevu Tu-16, vyvinutého na počátku 50. let minulého století. První stroje tohoto typu byly do Číny dodány v roce 1958 a o rok později zahájila Čína sériovou výrobu.
Letoun je 35 metrů dlouhý, má rozpětí křídel 33 metrů a vzletovou hmotnost až 95 tun. Pohon zajišťují dva motory Solovjev D-30KP-2, které umožňují letounu zrychlit až na rychlost 1 050 km/h. Dolet stroje v základní, bombardovací variantě je až 6 000 km.
Během desetiletí provozu se letoun Xian H-6 dočkal mnoha modifikací a variant. Letoun byl mimo jiné upraven pro nesení jaderných zbraní, řízených střel nebo protilodních střel. Přestože je konstrukce stará více než 70 let, stále může být nebezpečnou a cennou zbraní.
Byly vyvinuty také varianty pro roli létajících tankerů, strojů pro radioelektronický boj nebo zajímavá varianta Xian H-6N, působící jako létající odpalovací platforma pro balistické rakety, jak uvádí web Aero Corner.
Čína postavila více než 230 letounů tohoto typu, včetně exportních verzí, které dříve používalo irácké a egyptské letectvo (obě země nyní čínské letouny vyřadily ze služby).
Zdroj: redakce, usni.org, aerocorner.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]