Číně a Rusku jsou americké satelity trnem v oku. Hledají zbraně, které by je zničily

Čína a Rusko se snaží vyvinout zbraně, které mohou útočit na americké satelity, uvedlo ministerstvo obrany v Pentagonu (USA). Zároveň i rozšiřují své vlastní flotily zpravodajských, sledovacích a průzkumných vesmírných jednotek. Zpráva s názvem „Výzvy k bezpečnosti ve vesmíru, 2022“ je podobná té, která byla předložena již v roce 2019.

Jak uvádí agentura Bloomberg, ve zprávě z roku 2019 bylo uvedeno, že Čína má několik pozemních laserových zbraní s různou úrovní výkonu k narušení, degradaci nebo poškození satelitů, které zahrnují současnou „omezenou“ schopnost používat laserové systémy proti satelitním senzorům. Do poloviny až konce roku 2020 může Čína postavit systémy, které rozšíří hrozbu i na struktury satelitů.

V době mezi těmito dvěma zprávami z roku 2019 a z roku 2022 Čína téměř zdvojnásobila své satelity, čímž počet jejích operačních systémů přesáhl 250, což je druhé místo hned za USA.

Podle webu InterestingEngineering je ještě více znepokojivé, že Čínská armáda také ovládá více než polovinu světových systémů ISR (zpravodajské, sledovací a průzkumné satelity), které by mohly být použity ke sledování amerických a spojeneckých sil kdekoli na světě, včetně míst jako je Korejský poloostrov, Indický oceán, Jihočínské moře a Tchaj-wan. 

Zpráva také varuje před riziky pro americké vesmírné operace plynoucí z rostoucího počtu vesmírných startů, zejména těch s vícenásobným nákladem, a těch, které jsou zapojeny do protisatelitních testů.

Zpráva dále uvedla, že bývalý sovětský stát v tomto desetiletí pracoval na nasazení laserových zbraní proti americkým satelitům jako součást svého úsilí čelit Americkým vesmírným satelitům.

Čína již vlastní pozemní laserové systémy, které by mohly být nasazeny k poškození satelitních senzorů. Během několika příštích let by Čína mohla postavit vysokoenergetické systémy, které by mohly dokonce ohrozit i neoptické satelity. 

Obsah zprávy bude jistě významný pro politická rozhodnutí USA o jejich budoucích vesmírných operacích. 

Zdroj: interestingengineering.com, bloombergquint.com