Číňané budou vrtat do hloubky 10 km
Vědecký a průmyslový svět zíral s nadšením na nový projekt vedený čínskou společností National Petroleum Corp., který se zaměřuje na vrtné práce v hloubce neprobádaného křídového systému. Tento gigantický podzemní výzkum je nejen technologicky náročný, ale také vzbuzuje řadu otázek ohledně jeho skutečných cílů.
Tým vědců a inženýrů doufá, že prokope až 10 vrstev horniny z období křídy, která je stará až 145 milionů let. Ačkoliv je to vědecky fascinující, vrtání do takových hloubek přináší i řadu spekulací. Kromě základního výzkumu by projekt mohl sloužit k identifikaci zdrojů nerostných surovin.
Quanyou Liu z Pekingské univerzity v Číně podotýká, že výzkum by mohl jít ještě hlouběji – až do období kambria, starého 541 až 485 milionů let. Proč? Odpovědí mohl být zájem o ropné zdroje v této části. Tarimská pánev, kde se vrtné práce provádí, by mohla skrývat uložiště ropy a plynu.
Společnost National Petroleum Corp. argumentuje, že projekt je klíčový pro testování nových vrtných technologií a k pochopení vnitřní struktury Země.
Je nutné si uvědomit, že i když je tento vrt hluboký 10 km, není nejhlubší. Tento titul drží Kolský superhluboký vrt v Rusku, kde se podařilo dosáhnout hloubky 11 034 metrů. Zajímavým poznatkem z tohoto ruského projektu bylo objevení neočekávané vlhkosti v horninách a podloží složeného z metamorfované žuly místo očekávaného čediče.
Tento čínský vrtný projekt otevírá nové horizonty ve vědě a technologii, ale také vytváří prostor pro spekulace a etické dilema. Zda je hlavním cílem geologický výzkum, identifikace nerostných zdrojů, nebo ropné zájmy, je stále předmětem diskuzí. Jedno je jisté, jakýkoli pokrok v této oblasti nám přinese hlubší porozumění našemu domovu, planetě Zemi.
Zdroj: Bloomberg