Čína vyvíjí průzkumné drony ve tvaru ptáků jako součást programu Pigeon
Čína není na poli ornitoptérů nováčkem. Již v roce 2018 byl zahájen vládní program s názvem „Pigeon“, jehož cílem je vývoj mimetických dronů pro městské operace. Tyto drony s dosud nezveřejněnými vlastnostmi byly navrženy tak, aby splynuly s městským prostředím a nevzbuzovaly podezření.
V roce 2022 čínští inženýři představili působivého mechanického létajícího ptáka o hmotnosti 1 600 gramů a s rozpětím křídel dva metry. Tento dron, poháněný lithiovou baterií, dokázal zůstat ve vzduchu hodinu a půl a demonstroval tak pokroky Číny v oblasti biomimetických dronů.
Ačkoli na dronech podobných ptákům pracuje i mnoho zemí, většina z nich se omezuje na modely s pevnými křídly poháněné vrtulemi. Například nizozemský sledovací dron Evolution Eagle, maskovaný jako velký orel, dokáže lidské oko oklamat pouze z velké vzdálenosti. Naproti tomu čínské drony s mávajícími křídly nabízejí mnohem účinnější a realističtější maskování.
Tento technologický pokrok odráží snahu čínské armády zůstat v čele vojenských inovací tím, že vyvíjí vybavení schopné dokonale splynout s prostředím pro diskrétní a účinné průzkumné mise, uvádí armyrecognition.
Přijetí těchto bezpilotních letounů PLA by mohlo znamenat zlom ve strategiích sledování a vojenského zpravodajství, protože díky své schopnosti operovat bez vzbuzení podezření by mohly poskytnout významnou taktickou výhodu. Uvidíme, jak bude tato technologie v příštích letech využita a jaký bude mít dopad na vojenské doktríny po celém světě.
zdroj: armyrecognition