Čína vyvíjí obří nosnou superraketu, která bude schopná vynést do vesmíru až 150 tun nákladu
Peking stále častěji mluví o průzkumu Měsíce, ke kterému chce novou těžkou raketu využít, napsal web VPK.
Nejvýkonnější raketa v historii kosmického výzkumu umožní Číně realizovat programy zaměřené na průzkum hlubokého vesmíru. Peking plánuje i přistání astronautů na Měsíci a k tomu hodlá nový „lunární nosič“ využít. Čínský úřad pro pilotované vesmírné lety už před časem uvedl, že start nové nosné rakety má naplánovaný na rok 2026.
O vývoji rakety informoval zástupce šéfa Čínského národního úřadu pro vesmír (CNSA) Wu Yanhua: „Díky výkonné supertěžké nosné raketě bude Čína schopná bez problémů dopravit k Měsíci kosmickou loď o hmotnosti až 30 tun. To je přibližně srovnatelné s hmotností čtyř měsíčních sond Chang’e-5 z výpravy na Měsíc v roce 2020.“
Nosná čínská raketa budoucnosti se nazývá Changzheng-9. Bude schopná vynést na oběžnou dráhu pilotovanou kosmickou loď, která bude moci pokračovat v cestě dál na Měsíc. Čína a Rusko proto už nyní vyjednají o možnosti vybudovat na Měsíci zhruba do roku 2035 společnou výzkumnou stanici. V cestě smělému plánu zatím stál fakt, že stejně jako Peking ani Moskva zatím neměly velkou nosnou raketu jakou se má právě Changzheng-9 stát.
Zdroj: VPK