Čína shromažďuje data o svých občanech. Chce spustit software jako z filmu Minority Report

Čínské regulační orgány se snaží využít řadu údajů shromážděných o občanech země k vytvoření profilů, na jejichž základě by automatizovaný systém mohl předvídat potenciální disidenty nebo zločince ještě předtím, než budou mít možnost spáchat trestný čin. Není žádným tajemstvím, že Čína buduje zcela jiný internet než západní svět, píše server Techspot.

Čínská vláda se snaží kontrolovat online aktivity svých občanů do té míry, že zakazuje živé vysílání, zaznamenává polohu uživatelů sociálních sítí, omezuje dobu, kterou mohou děti trávit hraním online her, buduje systém sociálních kreditů a nárokuje si přímý přístup k údajům uživatelů uloženým na soukromých cloudových serverech. V posledních letech Čína investovala značné prostředky do monitorování svých občanů i turistů, nemluvě o monitorování nálad menšin z převážně muslimské oblasti Sin-ťiang.

Rozpoznávání obličeje je jednou z oblíbených technologií čínské vlády a odhaduje se, že v této zemi je instalována více než polovina všech sledovacích kamer na světě. Zpráva deníku New York Times naznačuje, že Čína se snaží využít obrovské množství dat, která již léta shromažďuje, k vytvoření systému sledování, který je znepokojivě podobný tomu, který byl zobrazen ve filmu Minority Report z roku 2002.

Nový systém je navržen tak, aby procházel data shromážděná o každodenních aktivitách občanů a odhaloval vzory a odchylky, které by mohly předpovědět, kdy pravděpodobně dojde k trestným činům nebo protestům. Z uniklých dokumentů vyplývá, že tento automatizovaný dohled vytvoří profily, které budou zahrnovat údaje o pohlaví, rase, biometrii, trestní minulosti, duševních chorobách a další údaje. Pokud se na jednom místě shromáždí více osob, které jsou považovány za vysoce rizikové, odešle se automatické upozornění okolním policejním složkám.

Čína mezitím hledá společnosti, které by byly ochotné poskytnout technologie potřebné k vybudování tohoto pokročilého sledovacího systému. Čínská policie mezitím údajně vytvořila databázi více než 2,5 miliardy otisků obličejů a velký poskytovatel sledovacích služeb Megvii vytvořil software, který dokáže propojit osobu se všemi digitálními účty, které používá k přístupu k online službám, a sledovat její pohyb a každodenní aktivity.

Zdroj: techspot.com