Čína se chce ve své další pětiletce zaměřit na výrobu laboratorního masa. Je to i kvůli klimatu

Čínské ministerstvo zemědělství a venkova se zveřejněním svého oficiálního pětiletého zemědělského plánu pustilo do odvětví laboratorně pěstovaného masa. Čína poprvé zahrnula pěstované maso a další „potraviny budoucnosti“, jako jsou vejce na rostlinné bázi, do svého plánu pro zajištění potravin do budoucna, píše server Time.

Kultivované maso, vypěstované z kmenových buněk zvířat v bioreaktoru a vyživované živným bujónem, je relativně novou technologií, která slibuje převrátit tradiční živočišnou výrobu tím, že nahradí jatka laboratořemi. Ale přestože společnosti zabývající se alternativním masem učinily obrovský pokrok v napodobování chuti a struktury konvenčně chovaného vepřového, hovězího a kuřecího masa, překážky pro vývoj a distribuci ve velkém měřítku stále přetrvávají. Přijetí této technologie Čínou by mohlo tuto metriku změnit tím, že podpoří investice a poskytne trh.

„Čína je zdaleka největším spotřebitelem vajec a masa na světě, takže začlenění vajec na rostlinné bázi a kultivovaného masa do pětiletého plánu země je významnou událostí,“ říká Josh Tetrick, generální ředitel kalifornské společnosti Eat Just Inc., která se zabývá potravinářskými technologiemi a která již prodává vejce na rostlinné bázi v Číně a kuřecí maso pěstované na buňkách v Singapuru.

„Tato celostátní strategická iniciativa by mohla urychlit regulační lhůty pro pěstované maso v zemi, podpořit další výzkum a investice do odvětví alternativních bílkovin a podpořit širší přijetí těchto produktů spotřebiteli,“ říká Tetrick. „Stručně řečeno, jedná se o jedno z nejdůležitějších politických opatření v historii alternativních bílkovin, ne-li vůbec nejdůležitější.“

Čína, která je největším zdrojem emisí skleníkových plynů na světě, je pod tlakem, aby přijala důraznější opatření k řešení své role v globálním oteplování. Živočišná výroba by mohla být dobrým začátkem. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství se hospodářská zvířata chovaná pro potraviny podílejí na celosvětových emisích až 14,5 %. V roce 2014, což je poslední rok, za který jsou k dispozici oficiální údaje, byl čínský chov hospodářských zvířat zodpovědný za téměř 29 % přímých a nepřímých emisí ze zemědělství této země.

Zdroj: time.com