Čína postavila nejvýše položenou větrnou farmu na světě. Dodá elektřinu městu s 230 tisíci lidmi, je bezuhlíková

Čína přivítala Nový rok spuštěním největšího projektu větrné farmy v ultravysokých nadmořských výškách na světě. Projekt s 25 turbínami, umístěný ve městě Nagqu v autonomní oblasti Xizang, se rozprostírá v nadmořské výšce 4 650 metrů. Tato inovativní farma reprezentuje další krok Číny k dosažení jejího cíle snížení spotřeby fosilních paliv o více než 80 % do roku 2060.

S 25 turbínami rozloženými na ploše 140 000 m² a výkonem 100 megawattů (MW) má farma potenciál ročně pokrýt energetické potřeby 230 000 obyvatel města Nagqu, přičemž nevypouští žádné emise uhlíku, píše portál Interesting Engineering.

Vývojáři se museli vypořádat s mnoha výzvami, jako jsou nízká účinnost přeměny větrné energie a zpomalení lopatek turbíny v důsledku extrémních podmínek vysokohorského terénu, kde panují silný vítr, písek, déšť, sníh a prudké změny teplot.

K překonání těchto problémů byla použita inteligentní platforma pro větrnou energii a speciální techniky, jako je nástřik lopatek pro zpomalení eroze. Projekt slouží také jako testovací místem pro budoucí podobné projekty.

Čína, která se tradičně spoléhá na své hojně dostupné uhlí, se nyní zaměřuje také na jadernou energii pro uspokojení svých energetických potřeb, přičemž větrná a solární energie hrají klíčovou roli v její diverzifikaci zdrojů energie. Tento projekt je dalším významným krokem v boji proti globální změně klimatu.

Zdroj: Interesting Engineering