Čína má nový radarový systém. Je ale vyhrazen jen pro „spřátelené země“
Čína má nový výkonný radarový systém, který dokáže odhalit nepřátelské satelity, a nabízí jej jen „přátelským zemím“. Čína ale neupřesnila, které země považuje za přátelské, jak píše server Interesting Engineering.
Radarový systém se nazývá SLC-18 active electronically scanned array radar a tento týden byl vystaven na Čínské mezinárodní výstavě letectví a kosmonautiky v Ču-chaji v provincii Kuang-tung. Vyvíjí ho státní společnost China Electronics Technology Group Corporation (CETC).
„Tento radar poskytuje relativně ekonomické pozemní monitorování vesmírných cílů, které slouží spřáteleným zemím a nabízí možnosti situačního přehledu proti satelitům s nízkou oběžnou dráhou, aby se vyrovnalo postavení na bojišti,“ citovala státní média zástupce ředitele společnosti CETC Sun Ruie.
Nový systém je podle něj vybaven zejména pro práci s konstelacemi nízkoorbitálních sledovacích družic, které se skládají ze stovek družic na různých oběžných drahách, jak je nasazují Spojené státy.
„Náš radar pro sledování vesmíru dokáže detekovat satelity na dálku a dokáže je identifikovat a kategorizovat, aby vytvořil radarovou databázi, která může pomoci ostatním zařízením odpovídajícím způsobem reagovat,“ řekl. „Zároveň odesílá údaje o družicích do řídicího střediska, aby pomohl při rozhodování.“
Soubor radarů SLC-18 umístěných na správných místech by mohl monitorovat všechny satelity, které se pohybují nad určitou oblastí, a předpovídat přílet dalších, což by velitelům na zemi poskytlo dostatek času na reakci a přijetí příslušných opatření.
Komplexní systém protivzdušné obrany na místě
Čína již disponuje komplexním systémem protivzdušné obrany, jehož součástí jsou radarové stanice pro boj se skrytým letectvem, zejména podél pobřeží Jihočínského moře a východní části Tichého oceánu.
V roce 2013 Wu Ťien-čchia, vedoucí vědecký pracovník armádního programu radarů proti maskování, prohlásil, že čínské radarové systémy dokážou odhalit a sledovat americké stíhačky F-22. Tento typ stíhaček je považován za nejpokročilejší a nejsilnější stealth stíhačky na světě, které létají několik set kilometrů od čínského pobřeží.
Čínský antistealth radar používá vlny o frekvenci něco málo přes 1 metr. Podle Jianqia se tyto nízkofrekvenční vlny mohou dotýkat masivních částí stealth letounu, jako jsou jeho křídla nebo ocas, a vytvářet tak ozvěnu, která je více než stokrát silnější než u vojenských radarů, které používají vyšší frekvence, jak uvádí server SCMP.
Otázkou, která s tímto novým radarovým systémem přichází, je, zda bude pro Spojené státy hrozbou. V prosinci 2021 vrchní generál vesmírných sil uvedl, že americké satelity na vysoké oběžné dráze jsou pod neustálým útokem ze strany Číny a Ruska, a dodal, že Čína by mohla ve vesmírném závodě předstihnout USA.
Generál vesmírných sil David Thompson uvedl, že hrozby proti americkým satelitům skutečně rostou a rozšiřují se a že jde skutečně o vývoj činnosti, která probíhá již dlouhou dobu. „Nyní jsme skutečně v bodě, kdy existuje celá řada způsobů, jak mohou být naše vesmírné systémy ohroženy.“
Zdroj: interestingengineering.com, redakce, scmp.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]