Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď

Asijská velmoc zahájila pětiletou studii, která má prozkoumat možnost stavby vesmírné lodi dlouhé nejméně jeden kilometr. Pro srovnání: Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je široká pouze 109 metrů a vyžádalo si třicet letů během deseti let. Čína v poslední době nepochybně dělá v oblasti výzkumu vesmíru vážné pokroky. Přivezla na Zemi vzorky měsíčních hornin k analýze, čímž se po USA a Rusku stala třetí zemí, která tak učinila, informuje portál ScientificAmerican.

V současné době buduje Čína vesmírnou stanici Tiangong, která byla letos obydlena na 90 dní a která má v budoucnu konkurovat ISS. Do poloviny století se chce stát vedoucí zemí v oblasti výzkumu vesmíru.

Proč by ale Čína chtěla tak velkou kosmickou loď? Odpovědí by mohla být umělá gravitace. Vesmírná stanice s umělou gravitací by mohla astronautům pomoci odvrátit některé z nejškodlivějších účinků stavu beztíže, jako je úbytek svalové hmoty a ztráta hustoty kostí. Při dlouhodobých kosmických letech na Mars nebo dál by umělá gravitace mohla významně přispět k udržení zdraví posádky. Hlavním způsobem, jak dosáhnout umělé gravitace, je velká rotující konstrukce. Uvnitř rotující struktury se věci pohybují směrem ven v důsledku odstředivé síly.

Pokud se struktura otáčí správnou rychlostí, může se vytvořit síla, která napodobuje účinky gravitace. Problémem je, že lidé jsou na rychlost rotace velmi citliví. Pokud se točíte rychleji než několik otáček za minutu, začne průměrný člověk trpět nevolností z pohybu. Experimenty však ukázaly, že tyto účinky prakticky mizí při rychlosti otáčení jedna až dvě otáčky za minutu. Jak velká by tedy musela být vesmírná loď, aby pomalým otáčením rychlostí jedné až dvou otáček za minutu vytvořila zemskou gravitaci?

Ukázalo se, že je zapotřebí konstrukce o průměru asi jeden kilometr. Klíčem je použití takzvaných mechanických metamateriálů. Ty využívají nůžkové spoje k tomu, aby se po rozložení složily na zlomek své velikosti. Nejznámějším příkladem takového mechanického metamateriálu je Hobermanova koule. Tato dětská hračka v klidovém stavu připomíná malou kouli, ale lze ji roztáhnout do velké koule o mnohonásobném průměru. Hračka může inženýrům pomoci při navrhování gigantických vesmírných stanic.

Bylo zjištěno, že existují opravdu zajímavé mechanismy, které mohou dosáhnout velmi vysokých rozpínacích poměrů. Některé struktury se mohou roztáhnout až na stonásobek své původní velikosti. Teprve čas ukáže, zda se některá z těchto struktur osvědčí. Již nyní je však zcela zřejmé, že hlavní světové vesmírné mocnosti budou stavět kosmické lodě mnohem větší, než jsme dosud postavili my.

Zdroj: redakce, ScientificAmerican