Čína chce na Měsíci zbudovat rozsáhlé sledovací středisko s kamerami. Má za úkol chránit plánovanou lunární základnu

V rámci svých ambiciózních vesmírných cílů Čína oznámila plán na instalaci rozsáhlého sledovacího systému na Měsíci. Tento systém, založený na technologii Skynet, která je již využívána v Číně pro masové sledování, má za úkol chránit plánovanou lunární základnu. Tato základna, jejíž rozsah má překonávat velikost zábavního parku Disneyland, se stane domovem pro mezinárodní lunární výzkumnou stanici s poloměrem téměř čtyř kilometrů.

Čínská vesmírná agentura se chlubí, že využije z zkušenosti ze svého domácího sledovacího systému Skynet k ochraně této základny před jakýmikoliv podezřelými cíli. S více než 600 miliony kamer rozprostřenými po celé Číně, Skynet představuje největší sledovací síť na světě, a nyní se dosah této tehnologie rozšiřuje i do vesmíru, píše portál Daily Mail.

Kamery na lunární základně budou vybaveny pokročilými AI čipy, které umožní autonomní identifikaci a sledování podezřelých cílů. Kromě viditelného světla budou tyto kamery schopné detekovat i infračervené záření, což značně rozšíří jejich schopnost monitorování.

Tato iniciativa je součástí širšího plánu na výstavbu lunární základny, která by měla zahrnovat řídicí středisko, elektrárnu, komunikační centrum a výzkumné laboratoře. S cílem zahájit výstavbu během několika příštích let, Čína plánuje do roku 2028 vytvořit základní zařízení s použitím materiálů z měsíční půdy. K realizaci těchto plánů bude využit robot s názvem „čínský superzedník“, který by měl vyrábět cihly přímo z měsíční půdy.

Zajímavostí je, že Čína také plánuje během mise, jež by se mohla uskutečnit již v roce 2025, získat první vzorky půdy z odvrácené strany Měsíce. Tento krok by navázal na úspěšnou misi Chang’e-5 z roku 2020, během které země získala vzorky půdy z blízké strany Měsíce.

S tímto plánem Čína nejenže posouvá hranice svého technologického pokroku, ale také zdůrazňuje svou ambici stát se klíčovým hráčem ve vesmírném průzkumu a využití vesmírných zdrojů. Lunární základna, chráněná technologií Skynet, by mohla otevřít nové možnosti pro dlouhodobý výzkum Měsíce a v budoucnu i pro další vesmírné mise.

Zdroj: Daily Mail