Chytré telefony se samoopravitelnými displeji. Do pěti let to má být realita
Na trhu smartphonů se možná chystá revoluční novinka. Do roku 2028 mohly na trhu začít objevovat chytré telefony s displeji schopnými se samy opravovat, informuje CNBC. To by mohlo fungovat tak, že se na povrch displeje nanese „nanopovlak“, který v případě poškrábání vytvoří nový materiál, jenž po působení vzduchu reaguje a nedokonalost vyplní.
O technologii samoopravitelných displejů chytrých telefonů hovoří společnosti již několik let. Jihokorejský gigant v oblasti spotřební elektroniky, společnost LG, se již v roce 2013 chlubil samoopravovací technologií ve svém chytrém telefonu G Flex.
Kromě LG pracovali na smartphonech se samoopravitelnými displeji i další výrobci. V roce 2017 podala Motorola patent na obrazovku vyrobenou z „polymeru s tvarovou pamětí“, která se po prasknutí sama opraví. Myšlenka spočívá v tom, že když se na materiál působí teplem, praskliny se zacelí.
Také Apple, technologický lídr, v této oblasti nezahálí. Podle zdrojů Patently Apple představí společnost Apple do pěti let skládací chytrý telefon nebo tablet se samoopravitelným displejem.
Přesto se tato technologie zatím neobjevila v komerčně úspěšném telefonu. A existuje několik překážek, které brání uvedení takových telefonů na trh v masovém měřítku.
Za prvé, společnosti potřebují velké investice do výzkumu a vývoje v oblasti displejů chytrých telefonů. Obrovské peníze jsou také potřeba k uvedení výrobku na trh a prodeji telefonů ve velkých objemech – a k zajištění toho, aby byli spotřebitelé skutečně řádně informováni o tom, jakou úroveň poškození telefonů lze opravit bez jakéhokoli manuálního zásahu.
Asi nejblíže k vyspělým displejům je prozatím Samsung, jehož skládací telefony Galaxy Z Fold 5 a Z Flip 5 se nyní mohou za dobu své životnosti složit stotisíckrát.
Zdroj: CNBC, Patently Apple
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]