Chytrá náplast pomůže léčit chronické rány a vředy na kůži
Singapurští vědci vytvořili chytrý senzor VeCare, který pomáhá léčit chronické rány. Jedná se o první technologii svého druhu na světě, která by mohla usnadnit život mnoha lidem, píše se na webu vědců news.nus.edu.sg.
Největším problémem pro lékaře je léčba lidí trpících chronickými nehojícími se ranami, jako jsou diabetická noha a chronické žilní bércové vředy. Podle vědců trpí chronickými ranami asi 2 % obyvatel planety, takže vývoj metod jejich léčby je nesmírně důležitý.
Velký krok tímto směrem učinily týmy z katedry biomedicínského inženýrství Národní univerzity v Singapuru a Institutu pro inovace a technologie ve zdravotnictví. Společně s dalšími organizacemi vyvinuli chytrý nositelný senzor nazvaný VeCare.
Nový senzor prostřednictvím aplikace dokáže bezdrátově vyhodnocovat chronické rány v reálném čase. Jedná se o první zařízení na světě, které detekuje teplotu, pH, typ bakterií a zánětlivé faktory specifické pro chronické rány.
Senzor shromáždí všechny klíčové údaje během 15 minut, což ošetřovatelům umožňuje rychle a přesně vyhodnotit zranění. Jejich léčba není snadná, protože hojení ovlivňují různé faktory, jako je infekce a opakované trauma. Kromě toho způsobují stres, bolest a nepohodlí. Obzvláště znepokojivé jsou diabetické vředy na nohou, které mohou vést až k amputaci nohy. Chronické rány proto vyžadují rychlou péči a vhodnou léčbu, která urychlí jejich hojení.
Chronické rány obvykle vyžadují opakované návštěvy lékaře za účelem posouzení a léčby. VeCare pomůže zmírnit následky chronických ran tím, že poskytne úlevu a pomůže snížit stres.
Technologie se skládá z obvazu, elektronického čipu a mobilní aplikace. Obvaz má kontaktní vrstvu na ránu, prodyšnou vnější bariéru, mikrofluidní sběrač tekutiny z rány a flexibilní imunosenzor. Čip umožňuje senzoru přenášet data do aplikace, což umožňuje vyhodnocování a analýzu v reálném čase. Elektronika je napájena vestavěnou dobíjecí baterií a lze ji používat opakovaně.
Zdroj: news.nus.edu.sg