Chtěli byste omládnout o 30 let? Vědci z Británie dokáží přeprogramovat buňky v kůži a omladit ji

Výzkum z Babrahamského institutu ve Velké Británii, představil metodu „časového skoku“ lidských kožních buněk o 30 let zpět, bez ztráty jejich specializované funkce. Práce vědců ve výzkumném programu nazvaném Epigenetics dokázala částečně obnovit funkci starších buněk a zároveň omladit biologický věk. I když je výzkum v rané fázi, mohl by způsobit revoluci v regenerativní medicíně.

Podle webu SciTechDaily, je nová metoda založená na technice, kterou vědci používají k výrobě kmenových buněk, a která získala Nobelovu cenu. Překonává problém vymazání buněčné identity zastavením přeprogramování části cesty v procesu stárnutí. To umožňuje výzkumníkům najít přesnou rovnováhu mezi přeprogramováním buněk, které je činí biologicky mladšími, a přitom jsou stále schopné znovu získat svou specializovanou buněčnou funkci.

V roce 2007 byl Shinya Yamanaka prvním vědcem, který proměnil buňky se specifickou funkcí na kmenové buňky, které mají zvláštní schopnost vyvinout se v jakýkoli jiný typ buňky. Celý proces přeprogramování kmenových buněk trvá přibližně 50 dní pomocí čtyř klíčových molekul, nazývaných „faktory Yamanaka“. 

Nová metoda, nazvaná „přeprogramování přechodné fáze zrání“, vystavuje buňky faktorům Yamanaka pouhých 13 dní. V tomto okamžiku jsou změny související s věkem odstraněny a buňky dočasně ztrácí svou identitu. Analýza genomu ukázala, že poté buňky znovu získaly vlastnosti kožních buněk (fibroblastů), což bylo potvrzeno pozorováním produkce kolagenu v přeprogramovaných buňkách.

Aby vědci dokázali, že buňky byly omlazené, hledali změny ve známkách stárnutí. Existují techniky, které výzkumníkům umožňují měřit biologické změny v lidských buňkách související s věkem. Vědci tyto techniky aplikovali na stávající experiment, aby zjistili rozsah přeprogramování původních buněk na nové. Zjistili, že tyto nové buňky byly o 30 let mladší ve srovnání s původními.

Nové buňky, které vznikly, nejen že vypadají mladší, ale také fungují jako mladé buňky. Fibroblasty produkují kolagen, molekulu nacházející se v kostech, kožních šlachách a vazech, pomáhající poskytovat strukturu tkáním a hojit rány. Omlazené fibroblasty produkovaly mnohem více kolagenových proteinů ve srovnání s původními buňkami.

Vědci dokázali, že buňky mohou být omlazeny aniž by ztratily svou funkci a mohou obnovit některé funkce starých buněk. Tento výzkum může v budoucnu medicíně otevřít i další možnosti, například může ovlivnit nemoce a symptomy související s věkem. Je to velký krok do budoucnosti.

Zdroj: scitechdaily.com