Chorvatské zbraně na Ukrajině. Efektivně chrání hranice a salvu vystřílí pod deset sekund

Ukrajinská pohraniční stráž byla nedávno vybavena neobvyklými zbraněmi. Jedná se o lehké tažené raketomety RAK-12, jak píše web Militarnyj. Ačkoli jde o velmi jednoduchou zbraň, podle Ukrajinců poskytuje dobrou odpověď na útoky ruské pěchoty. Vysvětlujeme, co je RAK-12 a jaké jsou možnosti této zbraně.

12 nábojů za 9,6 sekundy, tak dlouho trvá vypálení plné salvy z odpalovacího zařízení RAK-12. Zbraň vyráběná v Chorvatsku vypadá jako německý Nebelwerfer z období druhé světové války a z hlediska konstrukce a principu fungování se od něj liší jen málo.

RAK-12 je lehký tažený raketomet ráže 128 mm, který vychází z jugoslávského systému M-63 z roku 1963. Přestože nemá žádné podpůrné systémy ani automatiku, které by usnadňovaly jeho obsluhu, trvá přechod z pochodového do bojového postavení jen několik desítek sekund.

Další desítky sekund trvá odpálení střel a o chvíli později už může být RAK-12 ve zcela jiné pozici, tažené lehkým terénním vozidlem.

Odpalovací zařízení RAK-12 může střílet na vzdálenost od 800 metrů (s raketami M91) nebo 13,5 km (s raketami M93). Samotné rakety jsou dlouhé 80 cm a váží přibližně 23 kg. Důležitou výhodou této zbraně je její nízká hmotnost, která v případě odpalovacího zařízení připraveného k palbě dosahuje 960 kg.

Samotné odpalovací zařízení může odpalovat jednotlivé rakety nebo provádět intenzivní střelbu vypálením svého obsahu za méně než 10 sekund. Jak zdůrazňují Ukrajinci, díky této vlastnosti je zbraň velmi užitečná při odrážení útoků ruské pěchoty.

Samotné použití odpalovacího zařízení RAK-12 je jedním z dalších příkladů válečné improvizace a sáhnutí po zbraních, které se, na první pohled, nehodí na moderní bojiště. Chorvaté však zaujali jiný postoj a na základě starého raketového systému vyvinuli nový: jednoduchý, levný a mobilní.

Jednotlivé exempláře odpalovacího zařízení RAK-12 používá chorvatská armáda, ale donedávna nejméně několik desítek těchto zbraní čekalo zakonzervovaných v chorvatských skladech. Zbraně tohoto typu se donedávna používaly především v konfliktech na Blízkém východě, včetně války v Sýrii, ale našly si cestu i do ukrajinských ozbrojených sil.

Zdroj: Militarnyj